James Vs. Vinicius: Real Madrid trecut și prezent… pentru un loc în sferturi

Impresionantul Levi's Stadium din Santa Clara (California) va fi scena marelui joc care închide faza grupelor acestei Cupe între Columbia neînvinsă și o Brazilie care a început prost, dar a revenit în ultimul meci cu Paraguay ( 1-4).

„Cultivatorii de cafea” intră în ciocnire cu un avantaj, fiind deja clasificați în sferturile de finală. Au șase puncte, față de cele patru ale Braziliei. Prin urmare, este în joc conducerea Grupei D și evitând Uruguay în următorul meci din sferturi. Columbia, așadar, merită un egal în această seară după ce a început cu două victorii împotriva Paraguayului (2-1) și Costa Rica (3-0). Fostul jucător de la Real Madrid James Rodriguez a renascut și este generatorul de joc al acestei echipe. Recordul lor neînvins ajunge acum la 25 de jocuri, iar Columbia nu a mai pierdut de la 1 februarie 2022 împotriva Argentinei (1-0). În total, cinci egaluri și 20 de victorii.

'Seleao', la rândul său, ajunge cu acea victorie împotriva Paraguayului, după ce la început a remizat cu Costa Rica (0-0). Desigur, madrilenul Vinicius, cu două goluri, continuă să fie în centrul atenției tuturor privirilor pe cinci ori campion mondial.

Brazilianul Dorival Jnior ar putea face mai multe schimbări, așa cum face în fiecare meci. Brazilia are patru jucători în prag de suspendare care, dacă ar vedea cartonaș galben, ar rata sferturile de finală: der Militao (care ar putea lăsa loc lui Gabriel), însuși Vinicius, Lucas Paquet și Wendell. La rândul lor, Jefferson Lerma, Richard Ríos și Jhon Córdoba sunt pregătiți pe partea opusă.

Ultimul precedent dintre ambele echipe datează din noiembrie anul trecut în timpul calificărilor din America de Sud la Cupa Mondială din 2026 A fost o Brazilie condusă de Fernando Diniz… și nu de Dorival Junior. Și cu un Vinicius mai puțin consacrat decât actualul, care este deja vedetă mondială. Pe scurt, un meci foarte atractiv între două echipe care miros a Real Madrid. Unul, trecut, cel al lui James din Columbia; și altul, Brazilia lui Vini, Rodrygo și Endrick.

Niciuna dintre echipe nu vrea să se întâlnească cu Uruguay în sferturile de finală și de aceea trebuie să câștige în această dimineață devreme pentru a evita acel blestemat loc al doilea.