Spania a învins Georgia cu 4-1 pentru a stabili o întâlnire în sferturile de finală cu Germania

Spania și-a revenit după un gol în jos pentru a învinge Georgia cu 4-1 pentru un loc în sferturile de finală Euro 2024 , punând capăt uneia dintre cele mai convingătoare povești de underdog ale turneului.

Golurile mijlocașilor Rodri și Fabin Ruiz au readus Spania în joc, după ce autogolul devreme al lui Robin Le Normand a dat Georgiei un avantaj șoc. A fost prima dată când Spania a cedat în turneu .

Nico Williams a scos jocul de la îndemâna Georgiei, înscriind pe contra în minutul 75, iar Dani Olmo a adăugat un al patrulea gol în ploaie batrană opt minute mai târziu.

Spania va juca vineri, la Stuttgart, țara gazdă, Germania, în sferturile de finală .

Euro 2024 Fotbal Spania Georgia Dani Olmo sărbătorește golurile din runda a șaisprezecea Köln, Germania

Euro 2024 Fotbal Spania Georgia Dani Olmo sărbătorește runda a șaisprezecea Köln Germania LAPRESSE

Înfrângerea încheie prima campanie de turneu major a Georgiei, care a inclus o victorie cu 2-0 în fața Portugaliei lui Cristiano Ronaldo .

În ciuda scorului dezechilibrat, portarul Georgiei, Giorgi Mamardashvili, a avut un alt joc remarcabil, cu nouă salvari pentru a preveni o dezamăgire.

Spania a învins Georgia cu 7-1 în calificări anul trecut , dar acest meci a fost o competiție strânsă până în ultimele 20 de minute și o dovadă a îmbunătățirii rapide a Georgiei sub conducerea antrenorului Willy Sagnol .

Jucând al patrulea joc de la Euro 2024, Spania nu a primit încă un gol în toate turneele.

Acest lucru s-a schimbat curând când Otar Kakabadze a trecut pe flancul drept pentru Georgia și a centrat jos. Le Normand a aruncat mingea pe lângă propriul portar, fundașul aparent distras de Khvicha Kvaratskhelia sosind în spatele lui pentru a întâlni centrarea.

Euro 2024 Fotbal Spania Georgia Spania Dani Olmo, dreapta, sărbătorește alături de coechipieri după ce a marcat al 4-lea gol al echipei sale în timpul unui meci din optimile de finală la turneul de fotbal Euro 2024 de la Köln, Germania, LAPRESSE

Spania și-a luat timp pentru a reveni în joc, dar Rodri — întors dintr-o suspendare de un meci — a egalat scorul în locul 39 cu un șut la mică distanță din afara careului.

Georgia a rămas o amenințare pe contra, inclusiv cu un șut îndrăzneț de la jumătatea terenului al lui Kvaratskhelia , dar mijlocașul Spaniei Fabian Ruiz a făcut 2-1 în 51, când s-a ridicat nemarcat pentru a întâlni o centrare a lui Lamine Yamal, în vârstă de 16 ani. .

Având nevoie de un gol, Georgia a trebuit să-și deschidă formația compactă defensivă și a mai primit de două ori, când Nico Williams a marcat în minutul 75 și înlocuitorul Olmo opt minute mai târziu.

După fluierul final, jucătorii Georgiei s-au adunat în fața fanilor lor pentru o cântare lent, care amintește de un alt underdog al Campionatului European – Islanda – când a învins Anglia în 2016.