Rata loviturii de pedeapsă a lui Cristiano Ronaldo a dus-o pe mama lui la fel ca restul suporterilor

Într -un meci foarte dificil, Portugalia a învins Slovenia cu 3-0 la loviturile de departajare, după ce a încheiat cele 120 de minute la egalitate la zero, și s-a calificat în sferturile de finală ale Eurocupei pentru a înfrunta Franța.

Camerele au rămas alături de eroul zilei, portarul Portugaliei Diogo Costa , care a salvat cele trei ocazii de gol ale Sloveniei și a salvat un unu-la-unu în prelungiri, după o greșeală a lui Pepe care l-a lăsat singur pe atacantul Sesko în fața portarului. Dar adevăratul moment de surpriză a fost pentru Cristiano Ronaldo , care a trăit meciul cu intensitate.

În timpul regulamentului de 90 de minute și în timpul adăugat a încercat în toate privințele să marcheze golul care să aducă liniște echipei sale, dar golul i-a fost închis, atât de mult încât la minutul 105 a fost un penalty pentru Portugalia care a cerut „ Bicho ” și ar fi putut fi victorie și calificare fără suferință, dar șutul său a fost salvat de portarul Jan Oblak.

Momente grele pentru Cristiano, fani și familia lui

Sentimentul de frustrare l-a învins pe CR7 care, văzând cum a irosit ocazia de a da victoria și calificarea Portugaliei, a izbucnit în plâns și a trebuit să fie consolat de coechipieri.

Dar transmisiunea oficială a surprins o imagine care a frânt inimile iubitorilor de fotbal și a fost cea a Dolores Averio, mama lui Cristiano Ronaldo , care a fost prezentă pe Arena Frankfurt pentru a asista la meci și, văzând cum s-a prăbușit fiul ei, nu și-a putut ascunde. faţă angoasă pentru moment.

Fotbalul dă însă răzbunare și Cristiano a fost primul care a colectat pentru Portugalia la loviturile de departajare și de data aceasta a lovit-o în interiorul stâlpului din stânga învingându-l pe Oblak. Cu golul său a oferit echipei sale avantaje și în sărbătoare și-a cerut scuze suporterilor pentru că au ratat penalty-ul anterior.