România și Slovacia remiza 1-1 și le trimite pe ambele în optimile de finală de la Euro 2024

România și Slovacia au obținut remiza 1-1 care a trimis ambele echipe în optimile de finală de la Campionatul European de miercuri, românii ajungând în fruntea Grupei E în fața Belgiei .

În timpul unei furtuni și a unei ploi puternice, la jumătatea celei de-a doua reprize, ambele echipe au urmărit un gol al victoriei într-o perioadă frenetică de joc, în ciuda scorului egal care li se potrivea ambelor.

România a avansat în fruntea grupei, cu Slovacia pe locul trei, deoarece Belgia, pe locul doi, a remizat cu 0-0, cu Ucraina , care este eliminată. Belgia va juca cu Franța în optimile de finală.

Slovacia a condus în minutul 24, când Ondrej Duda a îndreptat o lovitură puternică de cap în colțul fileului.

Rzvan Marin a egalat în locul 37 dintr-un penalty acordat după o trecere în revistă video de două minute pentru a decide dacă Ianis Hagi a fost împiedicat în interiorul suprafeței.

În runda eliminatorie pentru prima dată de la Euro 2000

România va juca acum în turul eliminatoriu pentru prima dată de la Euro 2000, când tatăl lui Hagi, iconița națională a fotbalului Gheorghe, era căpitan în tricoul nr. 10 purtat acum de fiul său.

Când a cântat imnul fotbalistic „Freed From Desire” după fluierul final, ambele seturi de suporteri au cântat și au sărit în sărbătoare cu jucătorii. Suporterii români i-au depășit numeric pe slovaci cu suporteri cu cămăși galbene în aproximativ două treimi din zona Waldstadion.

Recompensa României se îndreaptă spre ceea ce se formează ca fiind jumătatea mai slabă a grupei knockout, separate până în finală de Spania și Portugalia în formă, plus Franța și Germania.

Următorul pentru România este să joace o echipă de pe locul trei la München, cu cinci zile întregi de odihnă înainte de acel meci de marți.

Belgia se joacă cu Franța într-o pereche remarcabilă, luni, la Duesseldorf. Slovacia ar putea înfrunta Spania duminică la Köln.

Alocarea celor patru echipe de pe locul trei în optimile de finală va fi confirmată după terminarea meciurilor din Grupa F miercuri mai târziu.

Speculațiile dinaintea jocului în toată Europa au fost că România și Slovacia ar putea realiza o remiză pentru a le asigura pe ambele avansate.

Ideea a fost alungată de energia atacurilor timpurii ale ambelor echipe în căldura de 27 de grade Celsius (81 Fahrenheit) înainte de apariția furtunii, apoi angajamentul lor prin ploaia.

Slovacii au luat conducerea în prima repriză pentru al treilea joc consecutiv, iar minutul 24 a fost cel mai lung timp de așteptat de către fanii lor.

Dintr-o centrare înaltă, Duda a pus putere în lovitura sa de cap înapoi peste poartă, dincolo de aruncarea portarului Florin Ni.

Hagi a irosit cea mai clară șansă de lovitură a României înainte ca alergarea sa directă să ducă la penalty.