Adierea lui Manchester City trece pe lângă Burnley pentru a menține presiunea asupra lui Liverpool

Manchester City se poziționează pentru o nouă rundă la titlul Premier League , ajungând miercuri seară la o victorie cu 3-1 în fața lui Burnley pe Etihad Stadium.

Vincent Kompany a declarat înainte de start că propriile sale încărcături ar trebui să fie perfecte pentru a organiza o supărare la Manchester și, în cele din urmă , au fost departe de asta.

Gestul grozav al lui Cristiano Ronaldo către Erling Haaland, care i-a adus laude Twitter

City a început meciul cel mai repede dintre cele două echipe, forțând mai devreme o serie de reprize de șansă și au primit o recompensă în minutul 16.

Matheus Nunes a făcut o pasă inteligentă în aer, pe care Julian Alvarez a reușit să o ajungă la capăt și a învins portarul cu o lovitură de cap din apropiere.

La doar patru minute mai târziu, a fost 2-0, când fostul coechipier al lui Kompany, Kevin de Bruyne, i-a oferit un pas perfect lui Julian Alvarez , care a fost la îndemână pentru a înscrie al doilea gol al meciului.

Lovitura liberă a belgianului a fost lovită cu pricepere, iar Alvarez și-a plasat șutul cu piciorul drept în colțul din stânga jos al fileului.

Haaland a revenit pe teren

Matheus Nunes a irosit o șansă bună cu puțin timp înainte de pauză, făcându-și spațiu în interiorul suprafeței de pedeapsă înainte de a arunca o lovitură directă la James Trafford, fostul opritor al Blues făcând o salvare inteligentă.

Dacă Burnley a primit o discuție emoționantă în echipă de către antrenorul lor, orice lucru bun a fost anulat în decurs de un minut de la reluare, Manchester City a trecut cu 3-0.

Rodri a strâns o pasă în interiorul suprafeței de pedeapsă și a tras un șut de neoprit în colțul de jos al fileului, semnalând aproape finalul meciului pentru Burnley.

Oaspeții au reușit să retragă un singur gol în timpul prejudiciului la sfârșitul reprizei secunde , împrumutat de la Chelsea, David Datro Fofana , o pasă inteligentă în spate către Ameen Al Dakhil, care a reușit să îndrepte un șut în plasă.

Un alt moment luminos pentru gazde a fost revenirea lui Erling Haaland , care a intrat ca înlocuitor în repriza secundă, după ce a ratat aproape două luni de acțiune.