Austria energizată câștigă și pune Polonia lui Lewandowski în pericol de eliminare de la Euro 2024

O Austria a câștigat o victorie crucială la Euro 2024 învingând Polonia cu 3-1 în al doilea meci din grupa și lăsându-i pe polonezi în pragul eliminării vineri.

Gernot Trauner, Christoph Baumgartner și Marko Arnautovic au marcat pentru Austria, în timp ce Krzysztof Piatek a avut egalarea Poloniei în prima repriză.

Pentru a evita o ieșire din faza grupelor, Polonia are nevoie de Olanda pentru a învinge Franța într-un meci ulterior din Grupa D de vineri.

Robert Lewandowski, care a ratat primul meci al Poloniei împotriva Olandei din cauza unei accidentări, a intrat în repriza secundă, dar nu a reușit să aibă impact și a fost avertizat după doar cinci minute pe teren.

Austria a ieșit fulgerător și a luat conducerea în 10 minute când Trauner a reușit cu capul într-o centrare a lui Philipp Mwene.

Polonezii și-au făcut gheare înapoi și au egalat chiar înainte de jumătatea de oră, cu Piatek introducând o revenire de la distanță scurtă.

Fanii polonezi au urlit în timp ce golgheterul lor record, Lewandowski, a urcat de pe bancă în 15 minute din a doua repriză pentru a-și face debutul la Euro 2024, înlocuindu-l pe Adam Buksa în atac. Cu toate acestea, căpitanul a avut o seară dezamăgitoare la Berlin, primind un cartonaș galben aproape imediat după o intrare grea a lui Philipp Lienhart.

Baumgartner a primit o pasă excelentă de la Alexander Prass pentru a face 2-1, iar de data aceasta Polonia nu a avut energie să replică.

Arnautovic a sigilat victoria pentru Austria din penalty după ce portarul polonez Wojciech Szczesny l-a doborât pe Marcel Sabitzer în suprafața de pedeapsă în minutul 77.

Austria, după o înfrângere și o victorie, va înfrunta marți Olanda.

Franța așteaptă Polonia cu două înfrângeri în turul final al fazei grupelor.