Tottenham închide controversa dintre Rodrigo Bentancur și Heung-Min Son

Controversa a izbucnit în interiorul echipei uruguayene în perioada premergătoare Copa America, ca urmare a unor declarații controversate care au fost numite „rasiste” emise de Rodrigo Bentancur în timpul unui interviu cu referire la coechipierul său din Tottenham Heung-Min Son. .

În respectivul interviu, jurnalistul uruguayan Rafa Cotelo l-a întrebat despre posibilitatea de a-i obține un tricou Heung-Min Son, cea mai mare referință a lui Tottenham de la plecarea lui Harry Kane vara trecută. Bentancur, pe un ton relaxat, a răspuns următoarele: "Sau un văr al lui 'Sonny'. Pe scurt, toţi sunt mai mult sau mai puţin la fel", referindu-se la asemănarea fizică a populaţiei coreene.

Întreaga țară asiatică și-a făcut ecou aceste declarații, iar Rodrigo Bentancur a primit pe rețelele de socializare o avalanșă de mesaje cărora a fost nevoit să le facă față intonând „mea culpa”: „Sony frate! Îmi cer scuze pentru ce s-a întâmplat, are „Ea”. a fost doar o glumă foarte proastă. Știi cât de mult te iubesc și niciodată nu te-aș lipsi de respect sau răni pe tine sau pe nimeni.”

Însuși Heung-Min Son a vrut să scoată în lumină chestiunea publicând următorul mesaj pe rețelele sale de socializare: „Am vorbit cu Rodrigo Bentancur. A făcut o greșeală, o știe și și-a cerut scuze. Lolo (Bentancur) nu a vrut niciodată să facă intenționat. spune ceva ofensator "Suntem frați și nimic nu s-a schimbat. Am depășit deja acest lucru, suntem uniți și vom fi din nou împreună în presezon pentru a lupta pentru clubul nostru".

Tottenham a dorit, însă, să iasă în față emițând o declarație pentru a-și demonstra preocuparea pentru incluziunea socială, susținând că este un club care combate ferm orice atitudine rasistă. Controversa este închisă.

Declarație de la Tottenham

După un comentariu al lui Rodrigo Bentancur într-un interviu și scuzele publice ulterioare ale jucătorului, clubul a oferit ajutor pentru a asigura un rezultat pozitiv în această problemă. Aceasta va include o educație sporită pentru toate părțile interesate, în conformitate cu obiectivele noastre de diversitate, egalitate și incluziune.

Susținem pe deplin faptul că căpitanul nostru „Sonny” simte că poate pune capăt incidentului și că echipa se poate concentra asupra noului sezon care urmează.

Suntem extrem de mândri de baza noastră diversă de fani la nivel mondial și de echipele noastre de jocuri. Discriminarea de orice fel nu are loc în clubul nostru, în jocul nostru sau în societate în general.

Scroll to Top