Oficial: Nacho părăsește Real Madrid după 23 de ani de loialitate

" Real Madrid CF anunță că căpitanul nostru, Nacho, a decis să-și încheie cariera de jucător de la Real Madrid . Real Madrid dorește să-și exprime recunoştinţa și afecţiunea lui Nacho, una dintre marile legende ale clubului nostru ", se arată în comunicatul lui Real Madrid își ia rămas bun de la căpitanul său, Nacho Fernández , după ce a apărat tricoul lui Real Madrid timp de 23 de ani de loialitate pură. Fundașul central spaniol pune capăt unei vieți la clubul alb după ce a semnat un contract pe doi ani cu Al Qadsiah , așa cum a anunțat MARCA . Îndreptându-se spre Arabia după o epocă de aur care s-a încheiat cu un căpitan cu care a reușit să ridice al cincisprezecelea .

Nu va fi al cincilea „One Club Man” al lui Chamartín , dar lasă în urma lui o moștenire greu de egalat pentru orice muritor. „Nacho a ajuns la Real Madrid în 2001, când avea doar 10 ani, și a jucat la toate categoriile echipei noastre de tineret până când a devenit jucător de la prima echipă în 2012. De atunci, ne-a apărat tricoul timp de 12 sezoane într-unul din cele mai de succes etape din istoria lui Real Madrid în tot acest timp a jucat 364 de meciuri și a câștigat 26 de titluri: 6 Cupe Europene, 5 Cupe Mondiale ale Cluburilor, 4 Supercupe Europene, 2 Cupe ale Regelui. Supercupele Spaniei”, continuă declarația de la Real Madrid.

Un fundaș care a luptat neobosit

"De când a ajuns la academia noastră de tineret în copilărie, Nacho a fost întotdeauna un exemplu de îmbunătățire pentru toată lumea și a primit afecțiunea, recunoașterea și admirația tuturor fanilor lui Real Madrid. Real Madrid este și va fi întotdeauna casa lui", au fost cuvinte de la Florentino Prez pentru a-și lua rămas bun de la legenda albă. Jucătorul de tineret s-a alăturat clubului pentru a juca pentru Alevón B în 2001 , a urcat prin toate categoriile pentru a ajunge la prima echipă , a jucat 361 de meciuri și a câștigat 26 de titluri, ceea ce l-a făcut jucătorul cu cele mai multe titluri la club alături de Luka Modric. .

Nacho își încheie semnarea cu Al Qadsiah la Dsseldorf

Iar ceea ce a făcut Nacho a fost triumful perseverenței, al loialității de a rămâne într-o echipă care semna fundași de top care l-au retrogradat într-un rol secundar de care nu s-a plâns niciodată, dar de care nu s-a ferit niciodată. O a doua sabie care a concurat neobosit împotriva tuturor coechipierilor săi cu visul de a se instala în spatele apărării. „Nacho își încheie cariera la Real Madrid ca căpitan care a ridicat al cincisprezecelea la Wembley, fiind unul dintre cei cinci jucători care au câștigat 6 cupe europene în toată istoria fotbalului și cu cel mai mare număr de titluri din istoria clubului nostru " , încheie declarația albă înainte de a-i ura noroc în continuarea carierei sale sportive insuportabile: "Real Madrid îi urează lui și întregii sale familii mult succes în această nouă etapă a vieții" .

Scroll to Top