Manchester City trece pe lângă Copenhaga și ajunge în sferturile de finală ale Ligii Campionilor

Manchester City s-a simțit nesurprinzător de confortabil într-o victorie cu 3-1 asupra Copenhaga miercuri, copiend rezultatul din prima manșă din Danemarca.

Albaștrii, care fac eforturi pentru o a doua triplă consecutivă, și-au folosit marele avantaj față de minows danezi, care în cele din urmă nu au fost la standardul fazei eliminatorii din Liga Campionilor .

Dacă acest lucru ridică semne de întrebare cu privire la extinderea fazei de grupe a turneului pentru a include mai multe echipe este o altă dezbatere, cu toate acestea, campionii Angliei, finanțați de Abu Dhabi, vor fi chiar în fruntea oricărui turneu la care participă.

Pep și-a schimbat echipa după victoria de la Manchester Derby

Pep Guardiola a făcut șapte modificări la XI, care a învins-o pe Manchester United cu 3-1 duminică după-amiază, deși Erling Haaland și-a păstrat locul, poate că antrenorul spaniol sperând să treacă peste orice criză de încredere după o ratare groaznică de la o curte de la o curte. sfarsitul saptamanii.

A fost nevoie de doar cinci minute pentru ca Manchester City să deschidă scorul, deși printr-o sursă puțin probabilă.

Dave Thompson AP

Manuel Akanji a găsit plasa cu un voleu uluitor după o centrare a lui Julian Alvarez. Mingea s-a aruncat de pe cizmă și a intrat pe acoperișul fileului.

Rodri a ratat apoi o șansă de a dubla avantajul lui City, trimițând o lovitură de cap dincolo de portar, dar pe bară.

Kamil Grabara a câștigat aplauze pentru performanța cu Manchester United și Bayern Munchen în faza grupelor, dar portarul a fost de vină pentru al doilea gol al lui City.

Julian Alvarez a șutat de la distanță pe care Grabara s-a chinuit să-l apuce și mingea s-a zvârcolit sub corp și în plasă.

Legatura, dacă nu era în Danemarca, acum s-a încheiat, iar albaștrii și-au întors jocul stereotip.

Cu toate acestea, luarea piciorului de pe gaz a cauzat probleme la jumătatea de oră, când Orri Oskarsson a jucat o pasă simplă în pătrat către Mohamed Elyounoussi , care a fost compus și a plasat un șut în colțul de jos.

Haaland a avut șansa să se răscumpere după gafa sa din weekend, trecându-se la capătul unei centrari Rodri în timpul de prelungire din prima repriză.

Cu toate acestea, senzaționalul norvegian a fost clinic în timp ce a încheiat șansa cu convingere obișnuită.

Repriza secundă a fost o afacere liniștită cu munca deja făcută de deținătorii turneului, iar acum vor privi cine va avea sarcina de neinvidiat de a-i înfrunta în sferturile de finală.