Real Madrid domină Liga Campionilor 2023/24: MVP Vini, premiu pentru Bellingham și unsprezece Madrid

Vincius Jnior a fost ales cel mai bun jucător al Ligii Campionilor 2023/24 după nenumărate performanțe care l-au ajutat pe Real Madrid să câștige al cincisprezecelea după ce a învins-o pe Borussia Dortmund la Wembley . Starul brazilian a marcat 6 goluri și 5 pase decisive în 10 meciuri disputate în această ediție. "Sunt foarte fericit să pot câștiga încă o Ligă a Campionilor cu acest club, care mi-a oferit atât de multe. Este ceva incredibil. Nu toată lumea poate să experimenteze și să o câștige de atâtea ori ", a declarat '7'.

Gol de Vinicius (2-0) în Borussia Dortmund 0-2 Real Madrid MOVISTAR PLUS CHAMPIONS

1 gol în optimile de finală, 2 pase decisive în sferturi, 2 goluri în semifinale și 1 gol în finală . Acestea sunt câteva dintre performanțele strălucitoare ale brazilianului '7' care i-au permis să câștige acest premiu, care stă la baza candidaturii lateralului la Balonul de Aur care va fi decernat în octombrie . Vinicius a participat la 10 meciuri în această Liga Campionilor, în care a marcat șase goluri (patru în playoff) și a oferit cinci pase decisive (4 dintre ele în centrarea cu City). În plus, UEFA a împărtășit câteva dintre datele brazilianului în această ediție: 99,3 km parcurși în total, 901 minute jucate și o viteză maximă de 34,7 km/h.

Bellingham și un Madrid unsprezece

Așadar, oamenii lui Carlo Ancelotti au preluat premiile acordate de UEFA după ce au mai avut un an imbatabil , lăsând echipe precum Bayern și Manchester City pe margine. Sezonul alb l-a ajutat pe Jude Bellingham să fie ales cel mai bun tânăr jucător al acestei ediții. Mijlocașul englez și-a încheiat participarea cu 11 meciuri, 4 goluri (niciunul în playoff) și cinci pase decisive , inclusiv victoria cu 2-0 a lui Vinicius în finala de la Wembley. La sărbătoare, „5” s-a transformat într-un fotograf pentru a-i fotografia lui Vinicius cu Balonul de Aur.

Bellingham a ajuns să fie fotograful mamei sale cu Mourinho! MARCA

UEFA a ales, de asemenea , cele mai bune 10 goluri ale acestei Ligi a Campionilor , o listă care este în frunte cu golul lui Fede Valverde împotriva lui Manchester City din prima manșă a sferturilor de finală, care a marcat finala cu 3-3. În cele din urmă, Real Madrid a dominat și cel mai bun unsprezece din Liga Campionilor cu prezența a patru jucători: Vinicius, Bellingham, Rdiger și Carvajal .

Cu toate acestea, este surprinzător să-i vezi pe cei mai buni unsprezece din Liga Campionilor… și să nu-l vezi pe Toni Kroos în ea . Fotbalistul german a avut un vis în sezonul trecut, fiind cheie în obținerea titlului de către clubul alb . „8” a oferit două pase decisive lui Vinicius și Carvajal, care i-au ajutat să obțină glorie la adio fotbalului. Mutarea lui la brazilian la Allianz, unde i-a arătat drumul coechipierului său, și colțul care a marcat 0-1 la Wembley .