Madrid, de la triplet la triplet

Real Madrid trece prin ciclul cel mai câștigător din istoria sa , ceea ce nu este ușor de spus pentru un club care a câștigat șase cupe europene între 1956 și 1966, sau care a fost singurul capabil să câștige, de două ori, cinci ligi. spaniolă consecutiv.

Dar ceea ce se întâmplă acum nu s-a mai văzut până acum în istoria Madridului, care are trei triple consecutive în ultimele trei sezoane, de la 21-22 la 23-24 , deși nu se încheie oficial până pe 30 iunie.

În acele trei sezoane, echipa lui Carlo Ancelotti a câștigat două Cupe Europene , competiția care formează coloana vertebrală a identității clubului alb. Și sezonul în care nu a reușit să pună mâna pe cel mai râvnit trofeu din fotbalul mondial, și-a apărat norocul până în manșa secundă a semifinalelor .

La Decimoquinta strălucește deja alături de „surorile” sale în vitrinele Real Madrid REAL MADRID

Sezonul 21-22, cel al revenirii lui Carlo Ancelotti pe banca clubului alb, și cel actual prezintă un paralelism curios . În ambele, au deschis gura cu Supercupa Spaniei , un aperitiv al ceea ce avea să fie mai târziu o delicioasă dublă Ligi-Cupa Europei .

Pe 12 ianuarie 2022, Madrid a învins Barcelona în semifinalele Supercupei Spaniei, în ceea ce a fost primul Clásico oficial jucat în afara Spaniei. S-a decis printr-un gol al lui Fede Valverde în prelungiri (2-3), care a sigilat biletul albilor în finală, în care au înfruntat Athletic . Au fost învinși și bascii (2-0, Modric și Benzema ), pentru a semna un turneu care a exportat dominația lui Madrid în Liga în Arabia Saudită, pe care a condus-o în 37 din cele 38 de meciuri jucate. De altfel, ei au fost campioni în ziua 34 , cu o marjă de patru, învingându- l pe Espanyol într-un Bernabu îmbrăcat la petrecere (4-1).

Un stadion, Madridista, care trăise un sezon memorabil mai ales în Cupa Europei, cel al revenirilor împotriva PSG-ului lui Mbapp, Messi și Neymar, Chelsea-ului lui Rdiger și City-ului Guardiola. Toți au fost învinși de Madrid în meciurile retur, pe care albii le-au jucat acasă, pentru a ajunge în marea finală de la Paris împotriva lui Liverpool . Pe Stade de France, un gol de la Vinicius a decis.

Decimocuarta a deschis ușa altor două titluri, deja în sezonul următor (22-23), minore dar care au contribuit la sporirea proiecției internaționale a mărcii Real Madrid. Au fost Supercupa Europei, câștigată la Helsinki împotriva Eintracht Frankfurt (2-0), și Cupa Mondială a Cluburilor , disputată în februarie 2023, cu victorie în finala împotriva lui Al Hilal saud (5-3).

Bernabu își ia rămas bun de la Madrid de la Decimoquinta cu stil

Totuși, performanța echipei în Liga a fost slabă, iar titlul a ajuns în mâinile Barcelonei . Albii și-au concentrat interesul practic pe Copa del Rey , în care au obținut victorii demne împotriva lui Villarreal , Atlético de Madrid și, mai ales, Barcelona , pe care albii au învins-o în manșa secundă disputată pe Camp Nou cu 0-0. 4 ( Hat-trick Benzema ) după ce a pierdut prima manșă cu 0-1 la Bernabu. Madridul a ajuns astfel în finala, jucată la La Cartuja din Sevilla împotriva Osasuna , pe care a câștigat-o datorită unei duble a lui Rodrygo Goes (2-1).

În 23-24 scenariul lui 21-22 s-a repetat aproape punct cu punct. Sezonul s-a deschis cu cucerirea Supercupei Spaniei într-un mod strălucit, după ce a învins în semifinale Atlético și Barcelona în finală (4-1).

În La Liga, Madrid s-a luptat practic cu Girona , înainte de a prelua conducerea în ziua 23 și nu a lăsat drumul până la final. Din nou, albii au fost campioni cu patru zile înainte , deși nu au știut până la finalul meciului dintre Barcelona și Girona, cu care nu au coincis la timp. Din acest motiv, sărbătorile au fost oarecum ciudate și reținute, deoarece Madridul se afla deja într-o nouă finală a Ligii Campionilor după ce a învins Leipzig, City și Bayern . Un alt german, Dortmund , a căzut la Wembley pentru a încheia un alt an stratosferic.