Ce a remarcat Basarab Panduru după ce Dinamo a învins-o pe Csikszereda – SPORT.RO

Dinamo București a învins-o cu scorul de 2-0 pe Csikszereda Miercurea Ciuc, în prima manșă a barajului de promovare/menținere în Superliga României.
În prima repriză, Dinamo a avut mai multe ocazii de a deschide scorul, dar portarul Szilard Gyenge a reușit să respingă șuturile lui Politic și Ricardo Grigore, iar Milanov a trimis mingea în bară în minutul 16. Oaspeții au avut o replică slabă spre finalul reprizei.
Scorul a fost deschis de Dennis Politic în minutul 47, cu o lovitură de cap după o centrare a lui Ahmed Bani. Politic a majorat avantajul gazdelor la 2-0 cu un gol superb și a stabilit astfel scorul final al meciului.

• Basarab Panduru / Sursă Foto - captură ProTV/Sport.ro

“La cum s-a jucat, cred că e cam gata. Dacă cineva trebuia să mai marcheze, acela era Dinamo. Scorul trebuia să fie și mai mare. 2-0 este un rezultat bun pentru Csikszereda. Csikszereda a ajuns foarte greu la poartă, au fost niște ocazii, niște șuturi în prima repriză.
Rezultatul este bun și firesc. Csikszereda are 6 meciuri, 4 înfrângeri la rând. Dinamo vine cu moral ridicat. Diferența între cele două echipe este evidentă. La Dinamo a fost diferit, nu s-au dus în B să stea acolo”, a declarat Basarab Panduru, conform Orange Sport.

Vasile Miriuță, fost antrenor la Dinamo, a observat lipsa de curaj a celor de la Csikszereda , care a avut câteva ocazii de a marca, însă nu a reușit să fructifice în fața porții lui Golubovic.
“Mai e o partidă de jucat, nu înțeleg această bucurie. Fără să iau meritele lui Dinamo, au jucat azi cu o echipă care în ultimele jocuri din play-off nu prea a bătut pe nimeni. Am văzut niște băieți la Csikszereda având niște situații de a marca și parcă s-au panicat. ‘Hopa, putem avea și noi ocazii?!’.
Dacă aveau mai mult curaj… Dinamo era în degringoladă în apărare, dar n-au știut băieții de la Csikszereda să profite, din păcate. Atât pot! D-aia au și fost în divizia B pe locul 6. Dacă erau mai buni, puteau să promoveze direct.
Înaintea meciului mă gândeam la 2-0, 3-0. Sunt la Dinamo jucători cu mulți ani în Liga 1. La Csikszereda atât se poate, ăsta e nivelul lor”, a spus Vasile Miriuță, la Prima Sport.
Urmăriți SPORT.RO și pe Google News
stirileprotv Alegeri locale 2024. Informații în timp real despre prezență, incidente și județele fruntașe la urne
protv Jennifer Lopez rupt tăcerea despre despărțirea de Ben Affleck. Ce a putut să declare despre dramele din viața sa personală
impact Ce salariu are un preot, în 2023. Puțini români se bucură de astfel de venituri substanțiale
playtech INNA, scandal mare în aeroport! S-a lăsat cu arestări, Poliţia a intervenit imediat: 'Nu ridica tonul la mine!'
libertatea Filmați în timp ce-și terorizau vecinii. „N-o să facă nimica Poliția”, a spus unul dintre agresori
playtech Elena Udrea, o nouă lovitură, în închisoare! A spus-o fără jenă: este vorba despre bani
playsport Încă un stadion fabulos în România și renașterea unei echipe care e dată dispărută din fotbal! Ioan Andone, Goian și Mircea Lucescu, implicați în campanie
impact Zodia care va avea noroc cu carul în august 2023. Ei au noroc pe toate planurile
perfecte.protv.ro Cât de frumoase sunt soția și fiica lui Dan Petrescu! Antrenorul lui CFR Cluj, imagini rare alături de Adriana și Jennifer
orangesport.ro "Negocieri". Mega-afacere: 7 milioane £! Tun financiar în Superligă