CSA Steaua, atac fără precedent la FCSB, după procesul pentru palmares: „O echipă de 4 consoane. LPF și FRF să … – Fanatik.ro

CSA Steaua a oferit un comunicat de presă pe parcursul zilei de vineri, 17 mai, în care a anunțat decizia Curții de Apel, mai exact că palmaresul din 1947 până în 1998 aparține Clubului Sportiv al Armatei.
Clubul Sportiv al Armatei a publicat decizia Curții de Apel București referitoare la palmaresul echipei de fotbal Steaua București și susține că FCSB a fost înscrisă ilegal în prima ligă.
„Din motivarea pe care Curtea de Apel București a trimis-o astăzi clubului nostru, reiese că «palmaresul echipei de fotbal Club Sportiv al Armatei Steaua București, din 1947 și până în 1998, aparține reclamantului», adică formației STEAUA BUCUREȘTI. De asemenea, Curtea a constatat că echipa din Popești-Leordeni a folosit ilegal palmaresul istoric al Stelei.”
Deși nu este o hotărâre definitivă, este evident că, palmaresul pentru perioada 1947-1998 are autoritate de lucru judecat, ceea ce înseamnă că toate trofeele câștigate în această perioadă aparțin Clubului Sportiv al Armatei Steaua București. 20 de titluri de campioană, 19 Cupe ale României, 2 Supercupe ale României, Cupa Campionilor Europeni și Supercupa Europei sunt în vitrina clubului nostru și fac din Steaua București cel mai titrat club din România.”
Tot in comunicatul oferit astăzi, clubul din Ghencea solicită explicații și măsuri Federației Române de Fotbal și Ligii Profesioniste de fotbal pentru înscrierea ilegală a FCSB-ului, proaspăt campioană în Superligă.
De asemenea, cerem public, atât Federației Române de Fotbal, cât și Ligii Profesioniste de Fotbal, să prezinte opiniei publice, ce măsuri vor lua, ținând cont că s-a demonstrat faptul că înscrierea în prima ligă a FCSB-ului a fost ilegală. Ar fi interesant să fie publicate de către cele două instituții documentele care au stat la baza acestei decizii, care au provocat atât prejudicii de imagine, cât și financiare, clubului STEAUA.
„Ar fi interesant să fie publicate de către cele două instituții documentele care au stat la baza acestei decizii, care au provocat atât prejudicii de imagine, cât și financiare, clubului STEAUA. Considerăm că, aceste lămuriri sunt obligatorii, pentru că timp de 21 de ani iubitorii Stelei au fost induși în eroare cu privire la identitatea celei mai iubite echipe din România.
Sperăm ca și cei care au pus umărul la acest furt de identitate, și aici ne referim la anumite publicații și jurnaliști, să respecte deciziile instanțelor și să înceteze cu propagarea în spațiul public, a unor informații neadevărate.
În final, ținem să mulțumim tuturor fanilor steliști, celor care nu au trădat niciodată și au continuat să susțină și să lupte împreună cu noi, cu gândul la ziua în care adevărul va învinge.Steaua a fost, este și va fi doar în Ghencea!”, a mai transmis CSA Steaua.
© Copyright Fanatik – Site-ul exclusivităților din sport și monden.

source

Scroll to Top