Mbappé și Kane împart cel mai bun marcator pentru Liga Campionilor 2023-24

Anul acesta nu există golgheter în UEFA Champions League, sunt doi. Harry Kane și Kylian Mbapp împart cel mai bun marcator al competiției continentale de top după ce au marcat câte opt goluri. Au jucat aceleași jocuri și au fost eliminați în aceeași fază, semifinalele.

Atacantul englez a găsit plasa în toate fazele competiției în care a evoluat. Patru în faza grupelor -Unul împotriva lui Manchester United și trei împotriva lui Galatasaray-, două în optimile de finală contra Lazio, unul în sferturile de finală împotriva lui Arsenal și unul împotriva lui Real Madrid în semifinale.

Starul francez a găsit plasa în toate fazele cu excepția celei mai importante, semifinalele. În faza grupelor am marcat trei – Unul împotriva lui Dortmund, unul împotriva Milanului și unul împotriva lui Newcastle -, trei împotriva Realului în optimile de finală și două împotriva Barcelonei în sferturi.

Cei care au fost cel mai aproape de aceste cifre au fost Haaland, Antoine Griezmann și Vincius . Primii doi au fost eliminați în sferturile de finală, cu o rundă în fața câștigătorilor 'Golden Boot' a Ligii Campionilor 23-24.

ADAM VAUGHAN EFE

La Real Madrid, golgheterul a fost brazilianul, încununat cu un gol în finala împotriva lui Dortmund, care a dat liniște. Joselu și Rodrygo sunt încă la egalitate la cinci.