Etapa 6 din play-off și play-out Liga 3, rezultate, marcatori și clasamente – Liga 2

Înainte de Paștele ortodox, în Liga 3 se joacă doar vineri, 3 mai 2024. Cu excepția a două meciuri, toate celelalte, 45 la număr, din etapa a 6-a, atât din play-off, cât și din play-out, au startul de la ora 18:00, ora oficială pentru luna mai, spre deosebire de ora 17:00, când se juca în aprilie.
Sunt și două jocuri care încep la ora 14:00. Este vorba despre CS Afumaţi – Agricola Borcea, din play-off-ul Seriei 3, și Aro Muscelul Câmpulung Muscel – CSO Plopeni, din play-out-ul Seriei 4.
Jocul Minerul Ocna Dej – Victoria Carei, din play-out-ul Seriei 10, nu se dispută în urma abandonului formației clujene, acum bifează a doua neprezentare și va fi exclusă din campionat.
Liderii celor zece grupe de play-off din Liga 3, în urma rezultatelor obținute în cele 23 etape din tot sezonul, sunt: Bucovina Rădăuți (Seria 1, 39 puncte), Metalul Buzău (S2, 62), CS Afumați (S3, 58), CS Dinamo București (S4, 50), AFC Câmpulung Muscel (S5, 54), SCM Râmnicu Vâlcea (S6, 46), CSC Ghiroda şi Giarmata Vii (S7, 48), FC Bihor Oradea (S8, 59), Gloria Bistriţa Năsăud (S9, 50) și SCM Zalău (S10, 49).
Sunt liderii care au fost și înaintea ultimelor două runde.
FC Bihor Oradea este în continuare singura echipă neînvinsă în acest sezon, în 23 de meciuri acumulând 18 victorii și cinci egaluri în Seria 8. Echipa cu cele mai multe puncte acumulate în acest sezon de Liga 3 este, însă, în continuare Metalul Buzău, liderul din Seria 2, are 62 de puncte strânse până acum, din 20 victorii, două egal și un eșec.
Înainte de desfășurarea etapei a 6-a din play-off, cinci echipe lider sunt calificate matematic în faza semifinală a barajului de promovare. Acestea sunt Metalul Buzău (S2), CS Afumați (S3), FC Bihor Oradea (S8), Gloria Bistriţa Năsăud (S9) și SCM Zalău (S10).
Mai mult, patru dintre ele și-au asigurat inclusiv locul 1: Metalul Buzău (S2), CS Afumați (S3), FC Bihor Oradea (S8) și SCM Zalău (S10).
Sunt și două echipe dintre cele prezente în play-out care au retrogradat matematic. Este vorba despre CS Păuleşti (S4) și Cozia Călimăneşti (S6).
vineri, 3 mai 2024, ora 18:00
FC Bacău – CSM Bacău 2-0
Ionuț Chirilă (55), Victor Ciumașu (90+4)
Bucovina Rădăuţi – Ştiinţa Miroslava 3-1
Robert Ciobanu (7), Iosif Netbai (64 – penalty), Georgel Hopulele (89) / Marc Liby Thomas (11)

vineri, 3 mai 2024, ora 18:00
Rapid Brodoc – Aerostar Bacău 0-6
()
Şomuz Fălticeni și CSM Vaslui stau.
vineri, 3 mai 2024, ora 18:00
Unirea Braniştea – CSM Focşani 1-0
Eduard Lefter (78)
Metalul Buzău – Sporting Lieşti 5-0
Marus Tudorică (10), Ionuț Pelivan (18, 43), Alexandru Saim Tudor (47), Ștefan Moraru ( 86)

vineri, 3 mai 2024, ora 18:00
Viitorul Şuţeşti – CSM Râmnicu Sărat  0-6
Mădălin Socol ( , ), Andrei Mateiciuc (), Florin Cazan (), Silvian Calotă (), Matei Constantinescu ()
Viitorul Ianca – Dacia Unirea Brăila 0-2
Atche Eloh (33), Amara Toure (66)
Voinţa Limpeziş – ACS Hamangia Baia 2-2
Dragoș Bratu (12), Daniel Gață (64) / … (53), (90+4)
vineri, 3 mai 2024, ora 14:00
CS Afumaţi – Agricola Borcea 3-0
Ciprian Stanciu (33), Alexandru Iamandache (52), Vlad Ghineț (86)
vineri, 3 mai 2024, ora 18:00
LPS HD Clinceni – Dunărea Călăraşi 1-1
Alexandru Mateescu (34) / Robert Băceanu (27)

vineri, 3 mai 2024, ora 18:00
FC Voluntari 2 – Recolta Gheorghe Doja 3-1
Robert Stoica (50), Andrei Dima (54), Alexandru Munteanu (81) / Costin Anton (87)
Progresul Fundulea – Gloria Băneasa 0-1
Vlad Tudor ()
Înainte Modelu – Axiopolis Cernavodă 2-2
Gabriel Boicu (29), Ionuț Trancă (90) / Yunus Fatai (2 – autogol), Teodor Chirițoiu (48)

vineri, 3 mai 2024, ora 18:00
Dunărea Giurgiu – SC Popeşti Leordeni 0-3
Marian Mihai (25), Antonio Burnaz (57), Leonard Boiangiu (65)
CS Dinamo Bucureşti – CS Blejoi 2-0
Alexandru Burlacu (52 – penalty), Mihăiță Năstase (62)

vineri, 3 mai 2024, ora 14:00
Aro Muscelul Câmpulung Muscel – CSO Plopeni 2-1
Darius Grigore (3), Gabriel Jenaru (70 – penalty) / Andrei Păun (15)

vineri, 3 mai 2024, ora 18:00
CS Păuleşti – FC Pucioasa 0-2
Tiberiu Calofir (16), Narcis Marina (65)
Tricolorul Breaza – Flacăra Moreni 1-2
() / ()

vineri, 3 mai 2024, ora 18:00
Kids Tâmpa Braşov – Olimpic Zărneşti  2-6
Iulian Nechita (34), Vadim Covalciuc (89) / Ionuț Grideanu (31, 44), Andrei Gavrilă (39), Vlad Berloiu (45, 63), Lucian Codreanu (90)
AFC Câmpulung Muscel – Olimpic Cetate Râşnov 1-0
Petre Simon (6)

vineri, 3 mai 2024, ora 18:00
SR Braşov – AFC Odorheiu Secuiesc 2-0
Ștefan Răchișan (25), Luca Gomboș (90+2)
Ciucaş Tărlungeni – KSE Târgu Secuiesc 3-2
Constantin Sileanu (6 – penalty), Daniel Forsner (75), Marco Popescu (82) / Antonio Agafiței (14), Zalan Suto (90+5)
Viitorul Curiţa – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 1-0
Bogdan Neculai (48)
vineri, 3 mai 2024, ora 18:00
Viitorul Dăeşti – SCM Râmnicu Vâlcea  0-3
Cosmin Neagu (15, 36), Ionuț Simeanu (47)
Cetatea Turnu Măgurele – Vediţa Coloneşti 0-4
Eduard Sanda (27), Bogdan Zamfirescu (61, 63), Adelin Voinescu (75)

vineri, 3 mai 2024, ora 18:00
Cozia Călimăneşti – Flacăra Horezu  1-2
Andrei Stoenete (79) / Hristu Sofianu (55), Gabriel Zamura (62)
Petrolul Potcoava – Sporting Roşiori  3-1
Marian Anghelina (25 – penalty), Flavius Magraon (69), Tuția (86) / Mădălin Dudoiu (10)
ACS Oltul Curtişoara – Unirea Bascov 0-2
David Maria (23), Alexandru Ionică (78)

vineri, 3 mai 2024, ora 18:00
CSM Deva – ACSO Filiaşi 1-3
Alexandru Ionuț Popescu (21 – penalty) / Daniel Rogoveanu (45+1 – penalty, 65 – penalty), Viorel Vîlcică (80)
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – Viitorul Şimian 4-4
Răzvan Trandu (2, 17), Ion Vasluian (25), Cosmin Mancaș (71) / Remus Trancă (37), Djamal Amrichate (52), Fabio Trip (86, 89)
vineri, 3 mai 2024, ora 18:00
CSO Turceni – Universitatea Craiova 2 1-4
Avelin Cedric Nganga (76) / Robert Petculescu (44), Mihai Ninaci (69), Yaya Zoua (70 – autogol), Cosmin Stana (90)
FCU Craiova FC 2 – Gilortul Târgu Cărbuneşti  1-3
Raul Crăciun (34) / Ionuț Gîlcescu (59), Bogdan Dănăricu (90), Marian Habet (90+2)
Jiul Petroşani – Voinţa Lupac 1-2
Jean Aniel Assi (90+3) / Alexandru Giurică (50), Bogdan Burcea (88)

vineri, 3 mai 2024, ora 18:00
Phoenix Buziaş – Politehnica Timișoara 2-3
Cristian Grancea (25 – penalty), Andrei Chistrugă (61) / David Popa (21 – penalty, 79 – penalty), Daniel Olariu (59)
FC Bihor Oradea – CSC Peciu Nou 1-0
Ricardo Farcaș (80)

vineri, 3 mai 2024, ora 18:00
ACB Ineu – Progresul Pecica  1-3
Laurențiu Udrescu (34 – penalty) / Luca Bodri (48), Mirel Arsene (57), Mario Salka (90+3)
CS Socodor – Şoimii Lipova 0-1
Adelin Nica (90+4)
Gloria Lunca Teuz Cermei – Avântul Periam 1-1
Andrei Vasinc (60 – penalty) / Ovidiu Oancia (44)

vineri, 3 mai 2024, ora 18:00
CS Universitar din Alba Iulia – ACS Mediaş 4-1
Darius Trifu (26), Marian Târșa (62), Alexandru Piftor (64, 90) / Abdoulaye Niakate (78 – autogol)
Gloria Bistriţa Năsăud – Unirea Ungheni 0-0
vineri, 3 mai 2024, ora 18:00
Viitorul Cluj – Unirea Alba Iulia  0-3
Raul Nistor (31), Florin Istrate (78), Marius Sebaș (90+1)
Industria Galda – ACS Târgu Mureş 0-3
Adrian Potopea (6 – autogol), Tamas Moldovan (20), Robert Csala (75)
Avântul Reghin – Metalurgistul Cugir 2-3
Alexandru Kiraly (58 – autogol), Cristian Merdariu (61) / Mihai Udrea (7), George Tăban (53), Tudor Șaucă (79)

vineri, 3 mai 2024, ora 18:00
CSM Sighetu Marmaţiei – CSM Olimpia Satu Mare 2-2
Emmanuel Mensah (3, 27) / Emanuel Negru (10), Ervin Zsiga (55 – penalty)
SCM Zalău – Crişul Sântandrei 3-0
Stefan Nikolic (17 – penalty), Samuel Zimța (51), Sergiu Pop (68)

vineri, 3 mai 2024, ora 18:00
Minaur Baia Mare – Lotus Băile Felix 2-0
Calvin Cândea (12), Raul Vitan (43)
Olimpia MCMXXI Satu Mare – Sănătatea Cluj 2-0
Remi Emeriau (28), Lukas Hacka (86)
Minerul Ocna Dej – Victoria Carei nu se dispută.
Foto interior colaj: SCM Zalău
Introdu cuvântul căutat și apasă ENTER
Citarea se poate face în limita a 250 de semne.
Nici o instituţie sau persoană (site-uri, instituţii mass-media, firme de monitorizare) nu poate reproduce integral scrierile publicistice purtătoare de Drepturi de Autor fără acordul S.C. GANDUL MEDIA NETWORK SRL.
Decizia ONJN nr. 1598/16.09.2021. Jocurile de noroc sunt interzise minorilor.
© 2008 – 2024 www.prosport.ro Toate drepturile rezervate

source

Scroll to Top