Istoricul Saint-Étienne condamnă Metz și revine în Ligue 1

Istoricul Saint-tienne revine în elită după două sezoane în 'infernul' Ligue 2. Nu i-a fost ușor. A doua echipă cu cele mai multe Ligi (10) din Franța – doar PSG (12) o depășește – a terminat pe locul opt anul trecut.

Nici acest curs nu a putut fi promovat direct. Au terminat pe locul trei cu 65 de puncte, în spatele Angers și Auxerre, care au urcat în Ligue 1 .

'Les Verts' a trebuit să recurgă la play-off. În semifinale au învins-o pe Rodez cu 2-0 cu goluri de la Cardona și Mbuku. Totuși, partea cea mai dificilă a rămas pentru ei: învingându-l pe Metz, al treilea din ultimul în Ligue 1, în finala pentru promovare.

El a reușit. Au câștigat cu 2-1 în prima manșă cu goluri de la Ibrahim Sissoko și însuși Cardona. Un avantaj care a fost serios pus în pericol. Metz a luat conducerea cu 2-0 în manșa secundă prin Lamine Camara și Mikautadze. Ptrot, chiar înainte de pauză, a reușit să egaleze egalitatea și să forțeze prelungiri.

Deja în prelungiri, în minutul 116, chiar înaintea penalty-urilor, senegalianul Ibrahima Wadji a stabilit finalul 2-2. Un gol care i-a permis în cele din urmă lui St.-tienne să revină în Ligue 1. Adio „iadului”.