Milik vine în salvarea unei Juventus care rezistă în Olimpiada și va juca în finala 'Coppa'

Arkadiusz Milik a venit în salvarea lui Juventus și, cu un gol la cinci minute de la final când totul a indicat o prelungire după dubla lui 'Taty' Castellanos, o pune pe Juventus, în ciuda înfrângerii (2-1) din finala lui. „Coppa” Italia doi ani mai târziu. După victoria cu 2-0 de la Torino în urmă cu o săptămână, echipa lui Allegri și-a văzut locul în finală, și întregul sezon, în pericol, după ce a primit două goluri de la Lazio la începutul fiecărei reprize. Cu toate acestea, Milik a apărut ca eroul neașteptat care a marcat un gol la buzzer care a ajuns să dea pasa echipei lui Allegri. Rivalea lor va ieși din semifinala care are loc mâine între Fiorentina și Atalanta.

Lazio, conștientă de importanța înscrierii devreme a unui gol pentru a intra în egalitate după înfrângerea cu 2-0 de la Torino, a căutat să preia inițiativa încă din primul minut al meciului. Un scenariu care a fost departe de a fi respins de o Juventus care se simte mult mai confortabil să se retragă aproape de poartă pentru a încerca să iasă rapid pe contraatac cu Federico Chiesa și Dusan Vlahovic acționând ca vârfuri de lance.

Oamenii lui Tudor strângeau posesia mingii fără prea multă opoziție, dar pătrundeau cu greu în cadrul defensiv stâncos pe care Allegri îl instalase. De altfel, prima șansă a meciului a căzut în fața „bianconeri” cu un șut încrucișat al lui Cambiaso care a fost urmat de Christos Mandas, care a preluat postul după accidentarea lui Provedel. Cu toate acestea, după 10 minute de meci, Lazio a găsit premiul golului dintr-o lovitură de joc. Luis Alberto a executat un corner direct pe capul lui 'Taty' Castellanos, care cu ajutorul unui foarte pasiv Alex Sandro, a transformat 1-0 cu o lovitură de cap la stâlpul îndepărtat.

„Taty” Castellanos sărbătorește unul dintre golurile sale împotriva lui Juventus

Golul lui Lazio i-a scos în evidență urechile lui Juventus și au început să se uite mult mai mult la portarul rival. După minutul 20, după o combinație excelentă cu prima atingere pe stânga, Vlahovic aproape că a făcut 1-1 cu un șut „mușcat” într-o zonă mică pe care Mandas a reușit să o degajeze cu piciorul. Câteva minute mai târziu, Bremer a avut și el o mare șansă să-l centreze pe Kostic din corner. Lazio, la rândul său, a creat greu pericol pentru portarul lui Perin. Cu toate acestea, 'Taty' Castellanos, în lovitura pauzei, a avut golul egalizator în ghete după o pasă filtrată a lui Luis Alberto care l-a lăsat complet singur în fața portarului italian.

Arkadiusz Milik, erou neașteptat al nopții

Lazio a avut în mâinile lor să egaleze egalitatea în prima repriză. Dar au revenit cu mintea curată după pauză și, înainte de a ajunge în minutul 50, 'Taty' Castellanos nu a iertat. Încă o dată, după o pasă a lui Luis Alberto și după ce l-a încărcat foarte bine pe Bremer, argentinianul i-a stat în fața lui Perin și, de data aceasta, a reușit să găsească unghiul pentru a egala egalitatea. Așa cum s-a întâmplat în primul act, golul lui Lazio a reactivat o echipă Juventus care a reușit să ducă egalitatea înapoi pe propriul teritoriu cu două ocazii de care Vlahovic nu a reușit să le profite … și a fost aproape de a plăti enorm de scump câteva minute mai târziu. Și, pentru a a enusa oară în meci, 'Taty' a rămas din nou singur împotriva lui Perin. A căutat gloria înțepându-l cu vaselină, dar italianul a citit-o corect.

Meciul, care înnebunise complet în prima parte a reprizei secunde, a intrat într-un „moment de vale” în care niciuna dintre echipe nu a vrut să se dezlege, prea conștientă că orice greșeală ar putea fi definitivă în acest moment. Lazio și Juventus au ridicat steagul alb, pariând totul pe prelungiri și, cu excepția unui șut de la distanță al lui Luis Alberto, nu au existat ocazii periculoase.

Cu toate acestea, într-o mișcare complet izolată, Arkadiusz Milik a apărut ca eroul neașteptat al nopții. Și adevărul este că, după o centrare otrăvită a lui Weah, polonezul a mâncat toastul întregii apărări Laziale pentru a-l pune pe Juventus în finala unei „Coppe” italiene care ar putea salva un sezon care a căzut clar mai mult la mai puțin. Rivalea lor va ieși drept câștigătoarea celeilalte semifinale care va fi disputată mâine de Fiorentina, care are un avantaj (1-0) din prima manșă, și Atalanta.