Sergi Runge, „mini-ul” Xabi Alonso care a proiectat un alt Leverkusen (aproape) invincibil

Bayer Leverkusen are cel mai bun sezon al carierei sale. Categoric. A câștigat Bundesliga pentru prima dată în istoria sa de 119 ani și aspiră să o facă un triplu: joacă în finala Europa League împotriva Atalantei și finala Cupei Germaniei împotriva Kaiserslautern, în Divizia a II-a.

De asemenea, se poate lăuda că este singura echipă care rămâne neînvinsă în Europa în acest sezon. Au trecut 50 de meciuri fără a pierde : 41 de victorii și nouă egaluri.

Un spirit „contagios” care a atins nivelul sub 17 ani . Un alt antrenor spaniol, Sergi Runge (Barcelona, 1993), făcuse din echipa de tineret o echipă practic imbatabilă: până ieri acumulaseră 21 de victorii și cinci remize în Ligă.

Ghinionul a însemnat că singurul meci pe care l-au pierdut în tot sezonul a fost finala Bundesliga B-Junior West împotriva lui Borussia Dortmund (3-2) . „Echipa aspirinei” a mers înainte în două ocazii, sub atenta ochi a lui Fernando Carro și Simon Rolfes.

Marc Kerim Alajbegovic în minutul 5 și Jeremiah Mensah în minutul 91 , cu timpul aproape de terminat. Totuși, Ngambia Dzonga a forțat prelungiri, cu un penalty, în minutul 97!!! Deja în prelungiri, Luca Riedl a marcat golul victoriei pentru 'BVB'.