Insistența lui Davide Ancelotti de a schimba planul împotriva lui Bayern: „Pune-l în…”

Davide Ancelotti , fiul și secundul în organigrama antrenorului italian, a fost arhitectul deciziei care a schimbat cursul meciului de la Santiago Bernabéu pentru a se califica în finala Ligii Campionilor după eliminarea lui Bayern Munchen. „Acesta este clubul de fotbal Real Madrid”, rezumă pe tweetul Movistar + unde este analizat unul dintre momentele cheie ale egalității.

Totul a început după golul lui Alphonso Davies , unul care a venit când echipa albă domina complet meciul și care a ajuns să schimbe planurile staff-ului antrenor . După ce a trecut prin tunelul vestiarului, Ancelotti i-a trimis pe Modric, Camavinga și Brahim să se încălzească cu ideea de a-i avea pregătiți în cazul în care bătălia i-ar cere să intre în iarbă. Au trecut minutele, cei 11 aleși au evoluat perfect pe verde… ceea ce l-a determinat pe Ancelotti să nu facă o mișcare . În minutul 58, cu scorul la 0-0, '14' s-a înscris să se încălzească alături de coechipieri. Cu toate acestea, abia în minutul 69, care coincide cu golul lui Bayern, Madridul va face primele două schimbări: Modric și Camavinga .

insistența lui Davide

Mijlocașii au intrat pe teren în locul lui Kroos și Tchoaumni … iar în minutul 71 Madridul a marcat. Un gol care a fost anulat din cauza faultului lui Nacho asupra lui Kimmich . Au trecut minutele, oamenii lui Ancelotti au prins rivala în zona lor, dar mingea nu a intrat. Atunci becul lui Davide Ancelotti a continuat să găsească o soluție pentru structura defensivă a echipei bavareze. Oamenii lui Tuchel s-au apărat confortabil în interiorul zonei, deoarece Madridului nu avea un „9” pur care să-i facă incomozi pe fundașii centrali . Și pentru a îndeplini această funcție cel mai bine este Joselu. Înălțimea lui (1,92) și finisajul excelent îi permit să deranjeze fundașii. Este ușor să creați un gol și să găsiți cea mai bună poziție pentru a găsi lovitura .

Ferdinand este mai mult fan Real Madrid decât Bernabu: a luat-o razna cu golul secund al lui Joselu!

„Joselu, dai” , a surprins camerele Movistar+. Imediat după aceea, Ancelotti a procedat să-l anunțe pe Joselu , care se încălzea pe margine. O decizie pentru istoria lui Real Madrid . Insistența celui de-al doilea jucător a ajuns să fie cheia pentru a schimba cursul meciului și pentru a obține biletul final la Wembley: "Este un jucător care a contribuit mult la echipă. Este o reflectare perfectă a ceea ce este această echipă. Are a contribuit foarte mult fără a-și pierde încrederea și entuziasmul, la fel ca mulți alți coechipieri ”, a mărturisit Ancelotti după meci.