Defunctul Joselu scufundă dublu Bayern Munchen, îl trimite pe Real Madrid în finala Ligii Campionilor

Joselu a marcat două goluri cu întârziere pentru a-l trimite pe Real Madrid în finala Ligii Campionilor cu o victorie cu 2-1 în fața lui Bayern Munchen miercuri seară, asigurând o victorie totală de 4-3.

Echipa germană a preluat conducerea în repriza secundă prin Alphonso Davies , dar dubla rapidă a lui Joselu la moarte înseamnă că Real Madrid se va confrunta în finală cu Borussia Dortmund la Wembley.

Prima repriză a trecut cu ambele părți având câteva deschideri promițătoare, dar Real Madrid a fost cel care a părut cel mai probabil să găsească golul de deschidere al serii.

Avantajul surpriză a lui Bayern

Rodrygo s-a apropiat cel mai mult când a lovit bara și apoi și-a văzut revenirea salvată de Manuel Neuer, dar faptul că erau două mingi pe teren în acel moment ar fi dus la controverse dacă brazilianul ar fi marcat.

Jose Breton AP

Asta a dat tonul pentru a doua repriză în care Neuer a devenit singurul jucător care a păstrat Bayern cu o șansă. Real Madrid a aplicat multă presiune și părea pregătit să preia un avantaj meritat, Vinicius Jr având în mod clar învingerea lui Joshua Kimmich.

Complet împotriva cursului de joc, echipa germană a marcat deschiderea cu puțin peste 20 de minute de la final. Davies, legat puternic de o mutare de vară la Real Madrid, a tăiat interiorul lui Antonio Rudiger cu piciorul drept mai slab și a dezlănțuit un șut puternic în colțul de sus, uimind pe Bernabeu.

Real Madrid ripostează

Real Madrid a avut aproape imediat mingea în plasă, dar Nacho Fernandez îl faultase pe Kimmich în careu, părând că-și împinge fața cu două mâini, așa că golul a fost marcat.

Manu Fernandez AP

Trupa lui Carlo Ancelotti a continuat să aplice presiune și, în cele din urmă, a spus în minutul 87, când Neuer a revărsat un șut îmblânzit și Joselu a lovit pentru a marca egalarea.

Fostul atacant de la Stoke City nu s-a terminat acolo, deoarece la începutul celor nouă minute de pauză, a transformat o centrare lui Antonio Rudiger și, după o lungă verificare VAR, golul a fost dat și Real Madrid a fost înainte.

Matthijs de Ligt a crezut că a înscris un egal la moarte, dar arbitrul asistent a semnalat un ofsaid chiar înainte ca șutul său să lovească în spatele fileului, reluările arătând că a fost un apel extrem de strâns.

După ce Harry Kane fusese deja scos, Bayern a avut puțin de oferit și și-a văzut visul de a repeta finala Ligii Campionilor din 2013 căzând.