Cine va câștiga play-off-ul Campionatului Angliei? Cele mai valoroase echipe și jucători evaluați

Leeds și Southampton eye PL revin

Who will win English Championship play-offs? Most valuable squads and players assessed

©TM/IMAGO

Câștigătorii play-off-ului Campionatului Angliei vor câștiga cel mai profitabil premiu din fotbal. Patru cluburi vor concura pentru a ajunge în Premier League, iar finala play-off-ului este estimată la aproximativ 300 de euro pentru câștigătorii în oferte TV, sponsorizări și fluxuri de venituri suplimentare.

1 Kiernan Dewsbury-Hall | Leicester | Valoarea de piata: 30 milioane de euro

Este considerat cel mai bogat joc din fotbal, dar Leeds United , Southampton , Norwich City și West Bromwich Albion vor trebui să navigheze în semifinalele cu două etape pentru a ajunge la spectacolul de la Wembley. A fost un alt sezon palpitant în al doilea nivel al Angliei, cu patru cluburi – Leeds, Southampton, Leicester City și Ipswich Town – cuprinse într-o cursă pentru cele două locuri de baraj automat. Leicester a fost în cele din urmă încoronat campioni pentru a reveni imediat de la retrogradare, iar Ipswich a realizat o realizare incredibilă pentru a-și asigura promovările consecutive. La începutul sezonului, Leeds și Southampton au fost favorite pentru a asigura revenirea automată în Premier League, dar va ieși vreunul dintre ei învingător în play-off?

Cine va câștiga play-off-ul Campionatului Angliei?

Leeds United a terminat pe locul al treilea și se va confrunta cu Norwich City în semifinală. Vor avea avantajul de a juca manșa secundă pe Elland Road, iar oamenii lui Daniel Farke vor fi încrezători că vor progresa. Cu toate acestea, Leeds s-a oprit prost spre sfârșitul sezonului, deoarece și-a cedat locul de promovare automată la Ipswich. Southampton va fi favoriți pentru a naviga pe lângă West Bromwich Albion, dar tabelul de formă spune o poveste diferită.

În ultimele zece jocuri, Leeds United și Southampton s-au luptat cu adevărat, Norwich și West Brom bucurându-se de recorduri superioare. Leeds s-a clasat pe locul 12 cu 14 puncte, în timp ce Norwich s-a clasat pe locul patru cu 18 puncte. În plus, Southampton s-a clasat pe locul 13 cu 14 puncte – cu o diferență de goluri de -3 – iar West Brom s-a clasat pe locul nouă cu 15 puncte. Cu toate acestea, Leeds a câștigat ambele meciuri împotriva lui Norwich în timpul sezonului regulat, în timp ce Southampton a câștigat ambele meciuri împotriva lui West Brom. După cum ilustrează graficul de mai jos, valoarea totală de piață a Leeds United și Southampton este cu mult superioară adversarilor lor. Mai mult, la începutul sezonului, Southampton s-a lăudat și cu cea mai valoroasă echipă din istoria Campionatului Angliei.

Cei mai valoroși jucători din play-off-ul Campionatului Angliei

Southampton și Leeds United domină lista celor mai valoroși jucători din play-off-ul Campionatului Angliei. Echipa lui Leeds (205,6 milioane de euro) este o echipă mai valoroasă decât Southampton (189,9 milioane de euro), dar Saints au cei mai valoroși doi jucători, Taylor Harwood-Bellis și Kyle Walker-Peters .

Fostul fundaș al lui Manchester City, Harwood-Bellis, este al doilea cel mai valoros jucător din Campionatul Angliei, după Kiernan Dewsbury-Hall . Walker-Peters are un interes puternic din partea cluburilor din Premier League, iar fostul star de la Tottenham este evaluat la 20 de milioane de euro. După Harwood-Bellis și Walker-Peters, patru jucători de la Leeds United sunt evaluați la 18 milioane de euro, în timp ce Gabriel Sara este singurul jucător de la Norwich City din top zece. Niciun jucător de la West Brom nu prezintă, Grady Diangana, cel mai valoros jucător al lor la 4 milioane de euro.