Până să marcheze Leverkusen: acumulează 17 goluri! de la 90' incolo

„Cine ar întoarce un meci între Real Madrid și Leverkusen?”, a întrebat sarcastic Julio Maldonado „Maldini”, după ce golul agonizant al lui Josip Stanisic i-a permis lui Bayer, care pierdea cu 0-2, să ajungă la egalitate cu Roma (2-2)… in 97'!!! Am putea avea răspunsul la întrebare, dacă ambii vor câștiga Liga Campionilor și Europa League , în Supercupa Europei .

Un pic, cel al lui Stanisic, care, dacă se poate, are o valoare simbolică mai mare… decât clasificarea. Înfrângerea restrânsă a fost suficientă și pentru ca echipa lui Xabi Alonso să ajungă la a treia finală europeană din istoria sa : a câștigat UEFA în 1988, a pierdut Liga Campionilor în 2002 și va debuta acum în Europa League.

Xabi Alonso și același discurs ca Ancelotti: „Este foarte greu de explicat”

Cu toate acestea, 2-2 îi permite lui Leverkusen să rămână singura echipă care rămâne neînvinsă în acest sezon în Europa – printre toate competițiile – și să doboare un record de acum 56 de ani .

De când s-au înființat competițiile europene, nimeni nu a mers mai multe jocuri fără să piardă decât Benfica lui Eusebio, care a acumulat 48 de jocuri între 1963 și 1965 . Un record care aparține acum lui 'Die Werkself', care are 49 (40 de victorii și nouă remize)… și mai mult.

Leverkusen 2-2 Roma: rezumat și goluri | Europa League (semifinale, manșa secundă)

Nimeni nu a exploatat atât de mult așa-numita „zonă Cesarini”. Bayer Leverkusen s-a specializat în marcarea, și salvarea neînvinșilor, în ultimele minute ale jocului. 'Xabineta' a marcat până la 17 goluri – mai multe decât orice altă echipă din Europa – începând cu minutul 90.

17. Bayer Leverkusen 2-2 Roma (Europa League) –> Stanisic, 97'

O tendință care a început, aproape în presezon, cu golul lui Hlozek în minutul 90 în victoria cu 0-8 în Cupă împotriva lui Teutonia Ottensen , a continuat cu golul lui Palacios în minutul 94 pentru a salva un egal (2-2) împotriva lui Bayern la Allianz. Arena… și asta s-a accentuat și mai mult, după revenirea epică cu Qarabag (3-2) din optimile de finală ale Europa League: a întors un deficit de 0-2 cu golurile lui Schick în 93' și 97' .

Performanța lui Leverkusen este incredibilă: au egalat în minutul 97 la Dortmund și au rămas neînvinși.

„Nu este noroc, este muncă”

"În mod normal, multe echipe ar fi cedat și ar fi spus: 'S-a terminat'. Totuși, nu ne-am dat bătuți. Avem o mentalitate incredibilă. Nu e noroc, e muncă", a notat atunci Granit Xhaka .

În mod normal, multe echipe ar fi cedat… dar noi nu ne-am dat bătuți

Granit Xhaka

„Sigur și factorul noroc a influențat în anumite momente, dar cel mai important este mentalitatea pe care o avem: fiecare crede, are încredere în ceea ce se face, și se duce la moarte cu ceea ce există. În momentele în care se pare că echipa se clăteşte, continuă să creadă până la capăt într-o zi, cred că nu ştiu”, a avertizat Borja Iglesias la începutul lunii aprilie.

În momentele în care pare că echipa se clatine, continuăm să credem până la capăt

Borja Iglesias

Ei bine, nu numai că încă nu pierd, dar în ultimele săptămâni s-au abonat la epopee. La 2-2 lui Stanisic împotriva Romei în minutul 97 trebuie să adăugăm 1-1, tot de la Stanisic și tot în minutul 97, împotriva lui Borussia Dortmund, 2-2 al lui Andrich în minutul 96 pentru 2-2 împotriva Stuttgart. Chiar și 1-1 în minutul 89 pentru Frimpong în manșa secundă a sferturilor Ligii Europa împotriva lui West Ham.

Leverkusen 3-2 Qarabag: rezumat și goluri | Europa League ( optimile de finală, manșa secundă)

Dacă lărgim spectrul, cifrele sunt și mai impresionante. 29,4% dintre golurile marcate de Leverkusen (40 din 136) au venit începând cu minutul 76 (inclusiv timpul de prelungire). Ei bine, nimic: până când Bayer înscrie. Fără „n”.