Rezultate, marcatori și clasamente după meciurile etapa 16, Liga 3 – Liga 2

Prima etapă din campionatul Liga 3 programată în 2024 are loc vineri și sâmbătă, 8 și 9 martie. Este prima rundă din cele trei rămase de disputat din retur, din sezonul regular, după aceea urmând să înceapă play-off-ul, pentru primele patru clasate în fiecare serie, respectiv play-out, pentru restul formațiilor.
Etapa a 16-a are stabilite în prima zi 13 jocuri din totalul de 49, toate având ora de start 15:00. Celelalte 36 de partide au loc sâmbătă, tot începând cu ora 15:00.
În această etapă, în Seria 1 va sta CSM Vaslui, din cauza abandonului celor de la Viitorul Darabani.
Mai nou, în această serie, nu mai continuă nici Foresta Suceava, echipă care nu și-a mai reluat activitatea după ce a intrat în vacanță, din cauza datoriilor și a problemelor. A fost penalizată cu 8 puncte în această pauză și de pe locul 1 și calificată matematic în play-off a coborât acum pe locul 3, cu 19 puncte rămase, fiind la egalitate cu Știința Miroslava.
Foresta a informat FRF că nu poate organiza meciul de sâmbătă cu FC Bacău, astfel că îl va pierde la ”masa verde”. La a doua neprezentare, pe care o va avea runda viitoare, echipa suceveană va fi exclusă din campionat.
O altă echipă din Liga 3 care începe meciurile din 2024 cu puncte mai puțin în clasament față de cum încheia anul 2023 este Sporting Roșiori, care a fost penalizată cu două puncte din cauza unui fost jucător al său. Tot echipa din Roșiorii de Vede a fost implicată într-un scandal, ea reclamându-și la FRF patru jucători pariori. Comisia de Disciplină și Etică a FRF i-a sancționat pe cei patru, chiar în această săptămână, cu 9 luni de suspendare și amendați cu 100.000 lei
În ceea ce privește liderii celor zece serii ale Ligii 3, înainte de începerea etapei a 16-a, aceștia sunt: CSM Bacău (Seria 1, 25 puncte), Metalul Buzău (S2, 40), CS Afumați (S3, 36), CS Dinamo București (S4, 35), Olimpic Zărnești (S5, 32), Cetatea Turnu Măgurele (S6, 32), CSM Deva (S7, 32), FC Bihor Oradea (S8, 37), Gloria Bistriţa Năsăud (S9, 36) și SCM Zalău (S10, 36).
Față de începutul rundei trecute, ultima din 2023, s-a schimbat liderul doar în Seria 5, unde Olimpic Zărnești i-a luat fața, la golaveraj, echipei AFC Câmpulung Muscel.
În acest moment, doar o echipă mai este neînvinsă în acest sezon. FC Bihor Oradea are 11 victorii și patru egaluri în Seria 8.
sâmbătă, 9 martie, ora 15:00
Bucovina Rădăuţi – Aerostar Bacău 2-0
Mugur Florescu (21), Iulian Serediuc (61)
Rapid Brodoc – Şomuz Fălticeni 2-3
David Diaconu (3), Eduard Ponea (75) / Eduard Julei (17 – penalty), Alexandru Savin (23, 38)
CSM Bacău – Ştiinţa Miroslava 0-2
Vlad Danale (52, 90+3)
Foresta Suceava – FC Bacău 0-3
Foresta este în moarte clinică și a anunțat FRF că nu poate organiza meciul. La a doua neprezentare va fi exclusă din Liga 3.
CSM Vaslui
 stă, deoarece Viitorul Darabani a fost exclusă din campionat după două neprezentări în etape 5 și 6.
vineri, 8 martie 2024, ora 15:00
Viitorul Ianca – CSM Râmnicu Sărat 2-3
Răzvan Păvălache (18), Marius Coman (41 – penalty) / Mădălin Socol (25, 77, 87 – penalty)

sâmbătă, 9 martie, ora 15:00
Sporting Lieşti – CSM Focşani  1-0
Adrian Grigoraș (86 – penalty)
Metalul Buzău – Dacia Unirea Brăila 5-0
Ștefan Moraru (24), Adrian Moldovan (63, 70), Alin Manea (67), Ionuț Pelivan (90)
Unirea Braniştea – ACS Hamangia Baia  9-0
Denis Cireș (1), Gabriel Răducan (3, 11, 49, 59), Dragoș Voicu (33), George Popa (36), Robert Șoptică (53), Robert Țicămucă (76)
Voinţa Limpeziş – Viitorul Şuţeşti 2-1
Elias Ariel Argumedo Gutierrez (65), Ionuț Vișan (80 – penalty) / Filippo Tarozzi (30)

vineri, 8 martie 2024, ora 15:00
Înainte Modelu – Recolta Gheorghe Doja 1-2
Daniel Gheorghe (32) / Adrian Răduca (19, 30)

sâmbătă, 9 martie, ora 15:00
Agricola Borcea – Dunărea Călăraşi  3-0
Mario Tache (65), Sebastian Ghinga (71, 90 – penalty)
Axiopolis Cernavodă – Gloria Băneasa 0-1
Antonio Niță (28)
CS Afumaţi – LPS HD Clinceni  1-0
Eduard Burlacu (48)
Progresul Fundulea – FC Voluntari 2 0-0

vineri, 8 martie 2024, ora 15:00
FC Pucioasa – Aro Muscelul Câmpulung Muscel  0-0
CS Dinamo Bucureşti – SC Popeşti Leordeni 0-1
George Apostol (86)

sâmbătă, 9 martie, ora 15:00
Tricolorul Breaza – CSO Plopeni 3-1
Rareș Dogaru (33), Eric Ioniță (50), Marius Duricu (90+7) / Liviu Radu (52)
CS Blejoi – Dunărea Giurgiu 1-2
Robert Mihai Tudor (40) / Tony Constantin (18), Mihai Coșeru (51)
Flacăra Moreni – CS Păuleşti 1-1
Ionuț Zaharia (21) / Nini Popescu (52)
vineri, 8 martie 2024, ora 15:00
Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 – SR Braşov 0-1
Eduard Rența (61)

sâmbătă, 9 martie, ora 15:00
Olimpic Zărneşti – Olimpic Cetate Râşnov  1-1
Bogdan Marinescu (42) / Dan Lupan (60)
Viitorul Curiţa – AFC Odorheiu Secuiesc  1-0
Sebastian Nechita (37)
Kids Tâmpa Braşov – KSE Târgu Secuiesc  1-0
Cosmin Goșman (30)
AFC Câmpulung Muscel – Ciucaş Tărlungeni 7-1
Robert Dumitrescu (5, 55, 68), Ștefan Ghiță (50 – penalty), Luca Stancu (60), Elvis Ciaccio (77), Aleksandru Longher (90) / Laurențiu Gâlborcea (76)

vineri, 8 martie 2024, ora 15:00
Sporting Roşiori – Cetatea Turnu Măgurele  1-1
Alin Călin (16) / Alexandru Dane (39 – penalty)
Vediţa Coloneşti – Unirea Bascov 1-0
Junior Antoine Bessong (49)

sâmbătă, 9 martie, ora 15:00
ACS Oltul Curtişoara – Viitorul Dăeşti  0-3
Andrei Cârciumaru (), Richard Rotaru (), Ciprian Vlădoi ()
Flacăra Horezu – Cozia Călimăneşti 7-0

Cristian Moldovan (), Gabriel Zamura (,), Grigore Ceapă (,), Ionuț Neașca (), Răzvan Rotea ()
Petrolul Potcoava – SCM Râmnicu Vâlcea 0-2
Robert Pîrvu (- penalty), Sebastian Ivan ()

sâmbătă, 9 martie, ora 15:00
FCU Craiova FC 2 – Gilortul Târgu Cărbuneşti  1-4
Angelo Sîrbu (22 – penalty) / Dragoș Săulescu (61), Ionuț Gîlcescu (69), Leonard Gheorghe (76), Adelin Pîrcălabu (82)
Voinţa Lupac – ACSO Filiaşi  1-1
Eduard Tudor (54) / Eduard Dina (61)
Jiul Petroşani – CSM Deva 0-0
CSO Turceni – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 0-1
David Pop (61)
Viitorul Şimian – Universitatea Craiova 2 2-2
Fabio Trip (63), Robert Eshun (78) / David Barbu (17), Cosmin Stana (22)

vineri, 8 martie 2024, ora 15:00
Phoenix Buziaş – CSC Peciu Nou 1-4
Andrei Savu (47) / Marco Enciu (20, 36), Daniel Făndel (41), Alin Ignea (45)
sâmbătă, 9 martie, ora 15:00
CS Socodor – Avântul Periam 0-2
Rareș Mureșan (10), Ionuț Chișe (90+5 – autogol)
FC Bihor Oradea – ACB Ineu 5-1
Sergiu Jurj (3, 39), Florin Chitaș (24), Marius Hosu (78), Bogdan Vasile (86) / Mouhamed Ndoye (58)
Politehnica Timișoara – Gloria Lunca Teuz Cermei 2-0
Robert Curescu (50), Daniel Olariu (58)
Şoimii Lipova – Progresul Pecica 0-3
Samir Borcea (40, 48), Luca Bodri (66)
vineri, 8 martie 2024, ora 15:00
Avântul Reghin – CS Universitar din Alba Iulia  1-1
Toni Suciu (70) / Răzvan Pîntea (64)
ACS Târgu Mureş – Viitorul Cluj  2-2
Ciprian Gliga (32), Răzvan Greu (65) / Valy Cristian Szilaghy (18), Alexandru Andrei Dreve (46)
Metalurgistul Cugir – ACS Industria Galda 4-1
Alin Dohotariu (13), Vitinha (39), Tudor Șaucă (65), Mihai Udrea (87) / Silviu Mureșan (77)

sâmbătă, 9 martie, ora 15:00
ACS Mediaş – Gloria Bistriţa Năsăud  1-1
Szilard Magyari (26) / Vlad Mihalcea (42 – penalty)
Unirea Alba Iulia – Unirea Ungheni 2-1
Alexandru Giurgiu (44, 75) / Victoraș Astafei (60)

vineri, 8 martie 2024, ora 15:00
Minaur Baia Mare – SCM Zalău  0-0
Sănătatea Cluj – Crişul Sântandrei 1-2
Sebastian Bențan (61) / Robert Popescu (60), Cahill Ntchinda (76)

sâmbătă, 9 martie, ora 15:00
CSM Sighetu Marmaţiei – Lotus Băile Felix  1-0
Emmanuel Mensah (65)
CSM Olimpia Satu Mare – Victoria Carei 0-1

Darius Marina (65)
Olimpia MCMXXI Satu Mare – Minerul Ocna Dej 1-0
Daniel Feier (76)

Sursa foto interior colaj: ACS Mediaș
https://liga2.prosport.ro/liga-3/ce-s-a-intamplat-la-foresta-suceava-explicatiile-lui-andrei-ciutac-19301818
https://liga2.prosport.ro/liga-3/cum-au-reactionat-partile-implicate-in-cazul-sporting-rosiori-19301809
https://liga2.prosport.ro/liga-3/foresta-nu-mai-continua-in-liga-3-19301776
https://liga2.prosport.ro/liga-3/patru-fotbalisti-romani-pariori-la-sporting-rosioria-19301694
https://liga2.prosport.ro/liga-3/observator-frf-suspendat-si-amendat-dupa-ce-a-fost-denuntat-de-un-arbitru-19301684
https://liga2.prosport.ro/liga-3/s-a-pus-temelia-simbolica-pentru-viitorul-stadion-lego-al-timisoarei-19301661
https://liga2.prosport.ro/special/oradea-a-predat-amplasamentul-pentru-noul-stadion-19301535
https://liga2.prosport.ro/liga-3/timisoara-mai-are-de-asteptat-mult-si-bine-pana-va-fi-gata-noul-stadion-dan-paltinisanu-19299208
https://liga2.prosport.ro/liga-3/sporting-rosiori-e-tot-mai-departe-de-play-off-19298166
https://liga2.prosport.ro/liga-3/analiza-11-echipe-din-liga-3-sunt-matematic-calificate-in-play-off-iar-jumatate-din-locurile-pentru-play-out-sunt-ocupate-cu-trei-etape-inainte-de-finalul-sezonului-regular-19296050
Introdu cuvântul căutat și apasă ENTER
Citarea se poate face în limita a 250 de semne.
Nici o instituţie sau persoană (site-uri, instituţii mass-media, firme de monitorizare) nu poate reproduce integral scrierile publicistice purtătoare de Drepturi de Autor fără acordul S.C. GANDUL MEDIA NETWORK SRL.
Decizia ONJN nr. 1598/16.09.2021. Jocurile de noroc sunt interzise minorilor.
© 2008 – 2024 www.prosport.ro Toate drepturile rezervate

source

Scroll to Top