Cum arată clasamentul în Liga 1 după încheierea sezonului regular! Bătălie dură pentru titlu şi pentru evitarea retrogradării! – AntenaSport

Cum arată clasamentul în Liga 1 după încheierea sezonului regular! Bătălie dură pentru titlu şi pentru evitarea retrogradării! – Antena Sport
Bogdan Stănescu Publicat: 11 martie 2024, 22:19 / Actualizat: 11 martie 2024, 23:31
Cum arată clasamentul în Liga 1 după încheierea sezonului regular!
Mingea Ligii 1 / Profimedia Images
Oţelul – Poli Iaşi 1-1 a fost ultimul meci din sezonul regular. Iată cum arată clasamentul în Liga 1 după încheierea sezonului regular!
FCSB încheie sezonul regular pe primul loc în Liga 1. După înjumătăţire, echipa antrenată de Elias Charalambous va avea 4 puncte peste locul 2, Rapid. U Cluj se va afla pe locul 7 după încheierea sezonului regular. După înjumătăţire, U Cluj va avea 10 puncte peste ultimul loc din Liga 1, FC Botoşani.

Cum arată clasamentul în Liga 1 după încheierea sezonului regular!

Cum arată clasamentul în play-off:

 • 1. FCSB – 32 de puncte
 • 2. Rapid – 28 de puncte (a beneficiat de rotunjire)
 • 3. CFR Cluj – 27 de puncte (a beneficiat de rotunjire)
 • 4. Universitatea Craiova – 25 de puncte (a beneficiat de rotunjire)
 • 5. Farul – 22 de puncte (a beneficiat de rotunjire)
 • 6. Sepsi – 22 de puncte (a beneficiat de rotunjire)

Cum arată clasamentul în play-out

 • 7. ”U” Cluj – 21 de puncte
 • 8. UTA Arad – 20 de puncte
 • 9. Hermannstadt – 20 de puncte
 • 10. Petrolul – 18 puncte (a beneficiat de rotunjire)
 • 11. Oțelul Galați – 17 puncte
 • 12. Poli Iași – 17 puncte (a beneficiat de rotunjire)
 • 13. FCU Craiova – 16 puncte (a beneficiat de rotunjire)
 • 14. Dinamo – 15 puncte (a beneficiat de rotunjire)
 • 15. FC Voluntari – 14 puncte
 • 16. FC Botoșani – 11 puncte

Oţelul – Poli Iaşi 1-1. Ultimul meci din sezonul regular s-a încheiat cu o remiză. Dorinel Munteanu a revenit pe bancă

Oţelul – Poli Iaşi 1-1 a fost în format LIVE TEXT pe AS.ro. Ultimul meci din sezonul regular s-a încheiat cu o remiză. Ieşenii au deschis scorul în minutul 9, după ce Alin Roman a transformat un penalty.
Cisotti avea să egaleze în minutul 71. Oţelul termină sezonul regular, cu 34 de puncte. Iaşi e pe 12, cu 33 de puncte. Ambele echipe vor intra cu 17 puncte în play-outul Ligii 1. Gălăţenii se vor clasa însă peste Iaşi în clasament dacă vor încheia play-out-ul cu acelaşi număr de puncte. După această partidă, vor începe play-off-ul şi play-out-ul. Atât Oţelul, cât şi Poli Iaşi vor evolua în play-out. Cele două echipe luptă pentru evitarea retrogradării.
Oțelul: Ed. Pap – Adăscăliței, Yabre, Cisse, Zhelev – Cisotti, Lameira, Teles – Maciel, Al. Pop, Bodișteanu
Rezerve: R. Stoian, G. Cîrjan, Jardan, Rusevic, I. Neagu, R. Tănasă, Malle, Ghiocel, Farcaș, Gomes, S. Rus, Gaitan
Antrenor: Dorinel Munteanu

Reclamă

Poli Iași: S. Lung Jr. – Martac, Fl. Ilie, Samayoa, Stefanovici – Bordeianu, Marchioni – C. Itu, A. Roman, Harrison – Bettaieb
Rezerve: Niga, Katanec, Todoroski, Mota, Jatoba, Sg. Buș, A. Gheorghiță, Sahiri, L. Mihai, Kabran
Antrenor: Leo Grozavu

Dorinel Munteanu: „Am stat nevinovat pe bancă”

Dorinel Munteanu s-a declarat înainte de meci bucuros că a revenit pe bancă, după suspendare. Antrenorul gălăţenilor a avut, recent, şi probleme de sănătate.
Am stat nevinovat suspendat trei etape, dar a trecut. Sunt bucuros că voi fi pe bancă alături de băieţi la meciul cu Iaşi, deoarece acest meci are o însemnătate deosebită pentru noi, pentru clubul nostru, pentru oraşul nostru.

Reclamă 4 / 0/3

Este un derby al Moldovei. Orgoliile sunt foarte mari, punctele sunt foarte importante, deoarece vom juca în play-out, dar avem în continuare noi provocări.

În primul rând suntem angrenaţi în Cupa României. Următorul obiectiv este clasarea pe locul şapte, iar următorul obiectiv este să rămânem în prima ligă.

De aceea am făcut apel la băieţi, pentru că acest joc are o încărcătură emoţională foarte mare. Sper ca stadionul să fie plin, să fim susţinuţi, pentru că merităm. A fost o frustrare foarte mare pentru când am văzut că unele echipe joacă pentru play-off, fără să le jignesc.

Puteam fi liniştiţi în primele şase, însă a fost şi puţină nelinişte la echipă. Încă nu s-au rezolvat toate probleme, dar eu sper ca băieţii să înţeleagă că voi face totul împreună cu Consiliul Local, domnul primar şi partenerii noştri pentru a rezolva aceste probleme”, a declarat Dorinel Munteanu înainte de meci.

A luat Adrian Mutu decizia bună de a-şi da demisia de la CFR Cluj?

Loading ... Loading …

Reclamă

Este un derby al Moldovei. Orgoliile sunt foarte mari, punctele sunt foarte importante, deoarece vom juca în play-out, dar avem în continuare noi provocări.
În primul rând suntem angrenaţi în Cupa României. Următorul obiectiv este clasarea pe locul şapte, iar următorul obiectiv este să rămânem în prima ligă.
De aceea am făcut apel la băieţi, pentru că acest joc are o încărcătură emoţională foarte mare. Sper ca stadionul să fie plin, să fim susţinuţi, pentru că merităm. A fost o frustrare foarte mare pentru când am văzut că unele echipe joacă pentru play-off, fără să le jignesc.
Puteam fi liniştiţi în primele şase, însă a fost şi puţină nelinişte la echipă. Încă nu s-au rezolvat toate probleme, dar eu sper ca băieţii să înţeleagă că voi face totul împreună cu Consiliul Local, domnul primar şi partenerii noştri pentru a rezolva aceste probleme”, a declarat Dorinel Munteanu înainte de meci.Vezi rezultatele
Cookie Settings
Acest site este creat si administrat de Digital Antena Group. Toate drepturile rezervate.

source

Scroll to Top