Nisa pune Europa în pericol

Nice a pierdut din nou, suferind a treia înfrângere în patru meciuri cu Nantes și punând în pericol poziția europeană pe care o păstrează încă în Ligue 1, care în acest weekend ajunge în etapa a douăzeci și șaptea.

Pictura lui Franceso Farioli a revenit la vechile sale moduri. Victoria de aseară la Lens a fost un miraj pentru că duminică aceasta au fost învinși din nou, pe Allianz Riviera, de Nantes (1-2).

Nisa a mers mereu împotriva curentului pentru că echipa lui Antoine Kombouare, care avea nevoie de puncte pentru a scăpa din jumătatea de jos, a trecut în avantaj în cele nouăsprezece minute cu un gol al lui Mathtis Abline.

Nisa a dat senzația de renaștere când a egalat, în minutul 72, grație unui penalty transformat de nigerianul Teremas Moffi dar patru mai târziu, tot de la unsprezece metri, echipa vizitatoare a recăpătat avantajul. Marc Egipteanul Mostafa Mohamed.

Nisa rămâne pe locul cinci, dar cu doar un punct în fața lui Lens și cu patru puncte în fața lui Marsilia, care se află în afara zonei europene. Nantes se îndepărtează de retrogradarea pe care o marchează Lorient și care amenință Le Havre, învinsă pe terenul lor, stadionul Oceane, de Montpellier (0-2).

Jordan Ferry și Christopher Jullien, în opt minute de finală, au dat victoria echipei lui Michel der Zakarian, care se îndepărtează de jos și complică Le Havre cu doar un punct în fața lui Lorient, penultima.

Clermont rămâne jos . Victoria din ultima rundă nu a stimulat echipa lui Pascal Gastien, care a pierdut din nou. Ei au fost depășiți pe stadionul Gabriel Montpied de echipa din Toulouse a spaniolului Carles Martínez datorită elvețianului Vincent Sierro care a marcat două goluri, primul, după opt minute, din penalty. Olandezul Thijs Dallinga a completat bilanțul vizitatorilor , care se află la mijlocul mesei. Clermont este la șase de la promovare și la șapte de la retrogradare.