Lovitura din ultimă respirație de Diallo îl conduce pe Manchester United în fața lui Liverpool în thrillerul FA Cup

O egalitate cu Coventry City a fost recompensa câștigătoarei de la Old Trafford, lovitura târzie a lui Amad Diallo decidând un meci FA Cup pentru secole, Manchester United a învins duminică Liverpool cu 4-3.

Golul de deschidere al meciului dramatic a venit în minutul 10, când un șut după o cursă bine cronometrată a lui Alejandro Garnacho a fost doar împins în minge în aer și Scott McTominay a fost la îndemână pentru a marca al nouălea gol al sezonului.

Dar United nu a putut menține conducerea, Alexis Mac Allister a reușit să tragă acasă egalul în minutul 44 cu ajutorul unei devierii. În ciuda eforturilor lui Andre Onana , mingea s-a zvârlit în colțul din dreapta și a făcut 1-1.

Și apoi Liverpool a preluat conducerea doar câteva minute mai târziu, când șutul lui Darwin Nunez a fost salvat, dar a căzut direct lui Salah , care cu recunoștință a lovit acasă în poarta goală pentru al 13-lea gol al său în 14 meciuri în acest meci.

Dar jocul este cunoscut pentru schimbările imprevizibile și asta s-a întâmplat în jarul pe moarte când Antony , criticat la nesfârșit, sa răsucit în careu, și-a pierdut marcajele și a tras la mică distanță pe lângă portar pentru a-l face pe Old Trafford să explodeze de bucurie în minutul 87.

Apoi, Marcus Rashford s-a confruntat unul împotriva unu cu portarul și cu tot golul, și tot timpul din lume, a putut să arunce cu disperare mingea pe lângă stâlpul îndepărtat doar în minutul 94, la doar câteva momente după ce Liverpool și el. a lovit postul.

United stă în picioare în drama de la prelungiri târzii

Șansa respinsă de Rashford ar putea fi descrisă într-adevăr ca un „șatar” și a crezut că a fost aspru pedepsit pentru asta în prelungiri, când Liverpool a preluat din nou conducerea în minutul 105, când șutul de la distanță lung al lui Harvey Elliot a zburat în colțul de jos printr-o deviere. încă o dată.

Dar Rashford s-a răscumpărat în a doua jumătate a prelungirilor, când a aruncat prima dată pasa lui McTominay în colțul din dreapta jos de la aproximativ 10 metri pentru a egala. S-a dovedit a fi platforma de care United avea nevoie pentru a-și uimi vechiul inamic.

Dave Thompson AP

Manchester United nu a terminat încă, deoarece unul dintre perspectivele lor incitante, Amad Diallo , a câștigat meciul chiar în ultimul minut al competiției. În timp ce el și Garnacho s-au desprins pe linia de jumătate, argentinianul l-a strecurat pe ivorian în poartă, iar acesta a condus cu răceală mingea peste poartă pentru a-i trimite pe fanii lui United în delir.

Diallo a fost exclus pentru sărbătorile sale, dar probabil că nu îi va păsa, și nici Ten Hag și fanii lui Manchester United, deoarece se află în semifinalele FA Cup după ce a câștigat ceea ce probabil va fi considerat un clasic all-time. .