Unu la unul dintre Real Madrid împotriva lui Athletic: evaluare și comentarii

Dublul lui Rodrygo și performanța sa maiestuoasă sunt în centrul atenției, dar aveți grijă cu Lunin pentru că deja face salvări care salvează jocurile și oferă puncte. Împotriva lui Athletic a făcut-o cu o salvare după un voleu al lui Iaki Williams cu care a prevenit un egal 1-1.

Unu la unul dintre Real Madrid împotriva lui Athletic: Lunin este deja

LUNIN. După o primă repriză liniștită, a doua a început ocupată și a cerut cea mai bună versiune a ucraineanului, care a făcut o salvare pentru a evita egalitatea lui Athletic cu un voleu puternic al lui Iaki Williams. Decisiv pentru a susține echipa înainte ca Rodrygo să condamne meciul, scor 2-0.

NOTA FINALA: 8

CARVAJAL. Berenguer l-a ținut în alertă pe tot parcursul primei reprize, i-a dat război și l-a împiedicat să intre în atac. În repriza secundă a venit pe vârf și a avut mult mai multă prezență în terenul rival. A amenințat mai mult și a reușit să înscrie într-o piesă în care mingea i-a scăpat după un dribling care l-a lăsat singur în fața lui Agirrezabala. Mai multe ocazii au venit de la sosirea lui la Madrid.

NOTA FINALA: 6

RDIGER. În general, foarte solid. Foarte atent la curățarea mai multor centre periculoase. Foarte repede să iasă să-l acopere pe Carvajal într-un start de la Berenguer. L-a pierdut din vedere pe Iaki Williams la o mare șansă pentru atacant care ar fi putut duce la egalitate 1-1.

NOTA FINALA: 7

NACHO. Ca Rdiger, performanță solidă și puternică. Rocky în câteva dueluri de viteză cu Iaki Williams. A primit un corner după o livrare proastă a mingii.

MENDY. Cu puțină proeminență în apărare și atac.

NOTA FINALA: 5

TCHOUAMNI. Puțin câte puțin a prins pulsul jocului în defensivă și cu mai mult control al mijlocului terenului. Bună treabă la presiune. O lovitură de cap dintr-un corner luat de Kroos l-a ratat cu milimetri.

VALVERDE. A jucat cu un bandaj greoi pe coapsa dreaptă și l-a făcut pe Bernabu la tăcere când a căzut la pământ și a cerut o schimbare din cauza unor probleme fizice. De la mai puțin la mai mult într-un joc în care cea mai bună versiune a lui nu a fost văzută.

KROOS. Foarte urmărit și forțat să primească în poziții prea îndepărtate. În prima ocazie pe care a avut să ridice capul și să joace fără opoziție, a inițiat jocul pentru primul gol al lui Rodrygo. Un șut din față fără probleme pentru Agirrezabala. I-a jucat o minge cu muzică lui Tchouamni la ieşirea dintr-un corner, dar şutul francezului a ratat bara.

BELLINGHAM. Imprecise și inexacte. I-a fost greu să intre în joc. Chiar și așa, a fost decisiv, ajutându-l pe Rodrygo să facă 2-0. A cerut penalty pentru o încărcare a lui Vivian în lupta pentru o minge aeriană și a ajuns din nou „ars” cu arbitrajul.

RODRYGO. Golul său devreme i-a oferit aripi pentru tot restul jocului. De acolo, a căpătat încredere și a fost de neoprit în toate situațiile de condus, începând din stânga. A fost o amenințare constantă pentru Athletic, incapabil să-l țină jos. A ajuns să semneze dubla într-o altă piesă grozavă, cu un final minunat pe Vivian. Jocul grozav de care avea nevoie pentru a reveni la contact.

NOTA FINALA: 9

BRAHIM. El l-a permis pe Rodrygo cu o schimbare bună de joc în acțiunea care s-a încheiat cu primul gol al brazilianului. Foarte electric în toate acțiunile sale. La fel ca Rodrygo, asistență redusă în prima repriză pentru că echipa juca foarte departe. A lovit bara cu o minge chiar la începutul reprizei secunde. Dădea un sentiment de pericol. A fost înlocuit în minutul 71.

ANCELOTTI. Echipa a menținut o linie bună de acțiune. Era ferm și solid, deși cu puțină claritate ofensivă. A gestionat din nou bine schimbările și a desfășurat un joc complicat din cauza rivalului și a presiunii pe care Barça a pus-o.

JOSELU. A intrat în locul lui Brahim în minutul 71. Mișcare grozavă pentru a elibera terenul pentru Rodrygo la 2-0.

LUCAS VZQUEZ. El intră în minutul 81 pentru Valverde.

NOTA FINALA: NEGRADAT.

CAMVINGA. A intrat în minutul 81 pentru Rodrygo.

NOTA FINALA: NEGRADAT

MODRIC. Kroos intră în minutul 81.

MILITAO. A intrat în minutul 92 pentru Carvajal. A primit aplauzele nopții la întoarcere după aproape opt luni de plecare.