Nemaivăzut până acum: Mbappé a decolat la pauză și se uită la PSG remizând din tribune cu mama lui

Kylian Mbappe a fost înlocuit de șeful lui Paris Saint-Germain, Luis Enrique, pentru al doilea meci consecutiv, în condițiile în care au fost ținți la egalitate fără goluri cu AS Monaco vineri seară.

Tânărul în vârstă de 25 de ani a fost numit în XI-ul de start, deoarece liderii Ligue 1 au încercat să treacă cu 14 puncte de Brest la vârful de pe Stade Louis II.

Dar după o repriză frustrantă pentru Mbappé , PSG a ieșit din tunel pentru a doua repriză fără superstarul lor, după ce a fost înlocuit de Randal Kolo Muani .

În loc să se alăture coechipierilor săi pe bancă, Mbappe a mers să stea în tribune, unde stăteau anturajul și mama lui. Nu se știe încă dacă retragerea sa a fost legată de accidentări sau dacă a fost o decizie tactică a lui Luis Enrique .

Atacantul a suferit o provocare grea din partea lui Guillermo Maripan la jumătatea primei reprize, necesitând tratament medical pe teren, înainte de a putea continua.

Oricum ar fi, reprezintă a doua oară în tot atâtea meciuri în care nu a durat toate cele 90 de minute de când a informat în privat clubul că nu își va reînnoi contractul și a intrat în discuții cu Real Madrid.

Când PSG a trecut cu 1-0 împotriva lui Rennes în meciul anterior, internaționalul francez a fost uimit să-și vadă numărul tricoului aparând pe tabloul celui de-al patrulea arbitru. S-a dovedit a fi o decizie înțeleaptă, deoarece înlocuitorul său, Goncalo Ramos, a salvat un punct cu o penalizare în minutul 97 pentru a egala 1-1.

Un semn al lucrurilor ce vor urma

PSG a părut direct în atac fără golgheterul lor Mbappe , care are 32 de goluri în toate competițiile în acest sezon, și nu a reușit să găsească fundul fileului într-o noapte frustrantă.

Monaco a ieșit rapid din blocuri și ar fi trebuit să preia conducerea după ce Wissam Ben Yedder, Folarin Balogun și Takumi Minamino au irosit șansele de a-i pune în frunte. Ben Yedder a găsit apoi plasa după ce l-a rotunjit pe Gianluigi Donanrumma , doar pentru ca steagul ofsaidului să se ridice împotriva lui.

Kylian Mbappe de la PSG a fost provocat de Wilfried Singo de la Monaco

Kylian Mbappe de la PSG a fost provocat de Wilfried Singo de la Monaco Daniel Cole AP

.

După pauză, PSG a crescut în cele din urmă ante, cu Bradley Barcola și înlocuitorul Ousmane Dembele, forțând salvari de la portarul Monaco Radislaw Majecki , iar polonezul a fost forțat să intre în acțiune pentru a împiedica efortul lui Vitinha , în timp ce liderii ligii au întors șurubul.

Dar fără Mbappe care să ofere o notă de clasă, PSG s-a chinuit să găsească un câștigător și doar pentru a doua oară în acest sezon, bărbații lui Luis Enrique s-au dus la meciuri consecutive fără victorie pentru a oferi o privire sumbră a viitorului fără a lor. om vedetă.