Imaginea care revoltă Almería: „Televizoarele pe care le au arbitrii trebuie să fie din altă galaxie”

Era al optulea minute de joc de pe Power Horse Stadium , Osasuna câștigând deja cu 0-1, când Radovanovic, înainte de a se accidenta, a renunțat la o minge foarte proastă lui Maximiano care era destinată să rateze linia de bază și să provoace favoarea colțului. a echipei roșii. Totuși, portarul portughez a ieșit rapid din poartă pentru a plonja jos pe iarbă și a „salva” lovitura de colț cu piciorul , dând astfel mingea lui Jon Moncayola pentru a-i oferi asistența lui Budimir într-o poartă goală .

Echipa lui Jagoba Arrasate a scufundat Almera în doar nouă minute, încheind meciul cu scorul de 0-2 și provocând o rafală de fluierături în tribune către echipa locală. Cu toate acestea, o reluare minute mai târziu, în transmisia televizată a meciului, arăta o imagine în care părea că Maximiano a întârziat să degajeze acea minge , că ar fi putut să iasă complet și că, prin urmare, ar fi anulat tot ce a venit imediat după. . Adică golul lui Budimir. Această imagine a fost distribuită imediat prin intermediul rețelelor de socializare și, în ciuda meciului oribil pe care Almera a continuat să-l aibă, a stârnit indignarea suporterilor Almeriei.

Pepe Mel și imaginea controversată

De altfel, însuși Pepe Mel a spus într-o conferință de presă după întrebarea acestui ziar cu privire la acțiunea controversată a celui de-al doilea gol că „ al patrulea arbitru ne-a spus că nu există o imagine clară și atunci am putut să văd imaginea și trebuie să fie așa. Televizoarele pe care le au sunt din altă galaxie pentru că ei nu văd același lucru ca noi, dar hei. Dacă nu este o imagine clară, atunci să vină Dumnezeu să o vadă . Nu vreau să vorbesc despre asta pentru că pare o scuză, nu ne dă nimic și nu merită”. Adică, după ce a explicat antrenorul Almera, din VAR i-au spus lui Gonzlez Fuertes (arbitru principal) că nu a existat un șut clar în care să se vadă că mingea a dispărut complet. Un plus este că jocul abia a fost oprit pentru ca acțiunea care a provocat al doilea gol al Osasunei să poată fi urmărită cu atenție și meticulos de la toate camerele la care are acces sala VOR .

Fanul Almeriei este pe deplin conștient de faptul că situația echipei din acest sezon este cauzată direct de erorile din conducerea clubului , trecând prin bancă și accentuând acțiunile slabe ale fiecăruia dintre jucători. Cu toate acestea, este și adevărat că există sentimentul că fiecare joc gri a căzut întotdeauna de partea celeilalte echipe cu care s-a confruntat echipa indiană. Sunt deja prea multe erori de-a lungul acestor 30 de zile în care UD Almera s-a simțit profund vătămată , dar situația de calificare care bântuie clubul a servit drept factor atenuant împotriva eventualelor proteste mai exacerbate. De altfel, vorbind cu oameni din club, au făcut uneori o listă cu toate greșelile pe care le-au considerat contrare beneficiilor lor și cu greșeala de ieri mai acumulează una.