Atacantul Braziliei… mai mult Mbappé

Martea trecută , la Bernabu, suporterii madrileni prezenți pe stadion, majoritatea, au călătorit în viitorul cel mai imediat al echipei lor. În repriza secundă, Dorival Junior , antrenorul Canarinha, a decis să-l activeze pe Endrick , care s-a alăturat lui Vinicius Junior și Rodrygo Goes în linia de atac a Braziliei. Un trident de atac care ar putea fi perfect cel al lui Real Madrid începând cu sezonul viitor, când încă jucătorul Palmeiras, odată împlinit 18 ani, se înscrie definitiv în disciplina clubului alb.

Un gol grozav al lui Endrick îl pune pe Palmeiras în finala Campionatului Paulista TV PALMEIRAS

Dincolo de impactul imediat al lui Endrick asupra jocului, cu un gol la câteva minute de la intrarea pe teren, suporterii lui Real Madrid și-au putut face o idee despre potențialul ofensiv care se deschide pentru echipa lui Carlo Ancelotti . Pentru că înainte de golul tânărului de 17 ani, Rodrygo fusese cel care deschisese contul pentru Brazilia, profitând de o greșeală a lui Unai Simón pentru a termina cu măiestrie un lob perfect. De altfel, cel mai nefericit atacant brazilian a fost Vinicius , care s-a ciocnit de partea sa cu Dani Carvajal , ceea ce, până la urmă, este încă o veste bună pentru suporterul madrilen. Soliditatea fotbalistului născut la Legans este o garanție pentru Madrid la celălalt capăt al terenului.

Cei trei brazilieni, semnați de Real Madrid când abia erau proiecte pentru jucători buni în țara natală, vor face parte din arsenalul ofensiv al echipei albe începând cu iulie 2024. Dar nu vor fi singuri. Partenerul său principal va fi Jude Bellingham care, în această pauză, a suferit deja din cauza abilității de marcare a lui Endrick , autor al golului care a oferit Braziliei victoria la Wembley . Templul mitic al fotbalului englez a fost și scena celui de-al doilea amical al Angliei, împotriva Belgiei, în care Bellingham s-a reunit cu golul înainte de a reveni duminică să joace cu clubul său după suspendarea de două meciuri care a fost impusă după ultima joc suprarealist. din Valencia-Real Madrid.

Mesajul lui Florentino către Endrick înaintea lui Vinicius: „Te așteptăm aici”

Alături de ei, Brahim , Joselu , Arda Gler … și Mbapp ? Internaționalul francez nu a dezvăluit în cele două conferințe de presă pe care le-a oferit în ultima pauză internațională în calitate de căpitan al Franței identitatea viitorului său club, odată ce i-a fost confirmată plecarea de la PSG vara viitoare, când îi expiră contractul cu clubul Princes Park. . În acest moment, și deși în universul Mbapp este întotdeauna complex să faci predicții cu fiabilitate 100%, puțini se îndoiesc că, în sfârșit, Real Madrid va putea achiziționa serviciile a ceea ce pentru mulți este cel mai bun jucător din lume la moment..

Mbapp „este de acord” cu Tchouamni: „Spaniolii mă vor vedea mai des”

Sosirile lui Mbapp și Endrick vor completa un atac care, în ciuda lipsei de trupe în 23-24 (doar patru atacanți puri pe listă după plecarea lui Karim Benzema vara trecută), răspunde așteptărilor. În orice caz, nimeni nu se îndoiește că sosirea acestor două întăriri va permite echipei să facă un salt calitativ uriaș în ceea ce privește producția ofensivă. Real Madrid îl poate reuni în aceeași echipă pe atacantul Braziliei, cea mai de succes echipă din lume, cu cel mai bun jucător de pe planetă. Dă cineva mai mult?