Hojlund înscrie în timp ce Tottenham revine de două ori pentru a împărți prada cu Manchester United

Rasmus Hojlund a marcat al doilea gol în Old Trafford în meciuri consecutive, când Manchester United a remizat 2-2 cu Tottenham după ce a preluat de două ori conducerea meciului din Premier League , lăsându-i cu opt puncte în spatele locurilor din Liga Campionilor.

Hojlund a depășit impasul după 180 de secunde, arătând instinctul bun de a fi la locul potrivit la momentul potrivit pentru a ridica o îndepărtare a lui Destiny Udogie înainte de a atinge și a tras mingea puternic în poartă.

Revenirea fericită a lui Jadon Sancho la Dortmund după ce a scăpat de coșmarul Man United

Primul gol de egalare al jocului a venit prin omul în formă al lui Spurs, când Richarlison a marcat în minutul 19. O centrare a lui Pedro Porro l-a găsit pe brazilian la stâlpul din spate să cadă cu capul în colț, după ce Diogo Dalot și -a eliberat locul de pe linia porții.

Dar apoi Rashford s-a confruntat cu Hojlund într-un unu-dou în minutul 40, care i-a oferit extremei englezi șansa de a tăia în interior și, odată confruntat cu Guglielmo Vicario, a șutat la mică distanță pe lângă portar pentru a-i da lui United în avantaj cu al doilea său. gol din 27 noiembrie.

Mijlocul lui Ange Postecoglou l-a văzut pe Bentancur să se confrunte unul împotriva unu cu Jonny Evans. Uruguayanul a găsit o curte de spațiu și asta a fost tot ce i-a trebuit pentru a trece pe lângă Andre Onana în ultimul joc al cameruneanului înainte de a merge la AFCON.

De acolo, șansele au fost limitate, dar Scott McTominay a avut două șanse să-l readucă pe United în față. Primul a venit în minutul 62, dar efortul scoțianului a trecut puțin pe lângă stâlpul îndepărtat și apoi, chiar la moartea jocului, nu a reușit să direcționeze o centrare lui Alejandro Garnacho în poartă, deși era nemarcat.

Richarlison în formă

În absența lui Harry Kane , Spurs aveau nevoie de cineva care să devină noul lor trăgător. Intră Richarlison.

Fostul atacant de la Everton a marcat acum șase goluri în ultimele șapte pentru a-și reaprinde cariera la clubul londonez, după ce a trecut printr-un sezon 2022/23 dificil, în care a marcat un gol în 27 de meciuri din Premier League.