Harry Kane a ieșit în Bundesliga în calitate de vals al Bayern pentru prima victorie a sezonului

Este posibil ca internetul să se fi distrat puțin pe cheltuiala lui Harry Kane weekendul trecut, dar vineri a servit drept reamintire că căpitanul Angliei este probabil să scoată ultimul râs când își începe viața la Bayern Munchen .

Este posibil ca Bayern să fi căzut în înfrângere în Supercupa Germaniei weekend-ul trecut, dar de 11 ori campioni în aparare a Bundesliga și-au reafirmat rapid dominația în prima zi a noului sezon, învingând Werder Bremen cu 4-0. Kane a stabilit primul gol al lui Bayern al serii, asistându-l pe Leroy Sane la doar patru minute de la începutul meciului, iar el a intrat el însuși pe foaia de scor cu 15 minute rămase.

Davies îl alege pe Kane

Debutul lui Kane împotriva lui RB Leipzig în Supercupă nu a mers bine, deoarece atacantul a ieșit de pe bancă și nu a putut face nimic pentru a îmbunătăți averea echipei sale, care a pierdut cu 3-0. Dar vineri a fost diferit. Antrenorul principal Thomas Tuchel i-a dat startul lui Kane la prima sa apariție în Bundesliga și i-a răsplătit imediat încrederea șefului.

După 74 de minute de joc, fundașul stânga Alphonso Davies a încărcat pe flancul stâng și la văzut pe Kane într-un spațiu din dreapta sa. Davies ia făcut o pasă simplă noului nr. 9, care a ocolit patru apărători înapoi, a făcut câțiva pași și a trecut cu precizie mingea pe lângă portarul Werder Bremen Jiri Pavlenka cu piciorul drept.

Rekordmeister a încheiat efectiv cele trei puncte cu lovitura lui Kane, dar doar pentru o măsură bună, oamenii lui Tuchel au mai adăugat două goluri în timpul opririi prin Sane și Mathys Tel .

Încântarea de după meci a lui Kane

Într-un videoclip distribuit adepților săi de pe rețelele de socializare după normă întreagă, Kane și -a exprimat fericirea pentru începutul „uimitor” al lui Bayern în noul sezon de ligă.

„Nu puteam cere mai bine, să obțin o victorie cu 4-0, să obții un gol, să obții un assist, doar un început perfect”, a spus el.

Kane, care a marcat de 20 sau mai multe goluri într-un sezon de ligă de șase ori în nouă sezoane, pare să se instaleze destul de bine după transferul său record de la Tottenham Hotspur . Mulți se așteaptă ca jucătorul de 30 de ani să-și dezvolte cele mai bune 30 de goluri într-un sezon de ligă și să câștige cel puțin un trofeu în timpul primei sale campanii în Germania , întrucât Bayern este mare favoriți pentru a câștiga a 12-a coroană consecutivă în ligă.