Fenerbahçe plănuiește să părăsească liga turcă… și se gândește să se alăture LaLiga

După victoria lui Fenerbahe în deplasare împotriva Trabzonspor în Superliga Turciei din 17 martie, un grup de radicali din echipa locală a sărit pe teren la finalul meciului pentru a-i ataca pe jucătorii de la Fenerbahe care sărbătoreau îndelungul răbdare victoria (2-3). ). Clubul turc va decide pe 2 aprilie dacă va părăsi liga și, dacă da, va căuta o ligă la care să se înscrie. Opțiunea de a intra în LaLiga, o posibilitate.

Fenerbahe a convocat o Adunare Generală Extraordinară pentru marți viitoare, 2 aprilie, pentru a decide viitorul clubului în Superliga Turciei . Episodul violent pe care l-au trăit jucătorii pe stadionul Papara Park a determinat clubul să ia în considerare participarea în competiția de ligă pentru viitor.

Jucătorii de la Fenerbahe, primiți ca eroi după ce au fost atacați de ultrașii Trabzonspor

Evaluați acțiunile care trebuie întreprinse, inclusiv retragerea echipei noastre de fotbal A din Super League

Declarație Fenerbahe

Clubul, clasat al doilea în Superliga la două puncte în spatele lui Galatasaray, liderul, citează la punctul 5 al zilei: „evaluați acțiunile care trebuie întreprinse, inclusiv retragerea echipei noastre de Fotbal A din Superliga pe baza evenimentelor care a avut loc.în meciul din Super League disputat în noaptea de 17 martie 2024 și evenimentele recente din fotbalul turc”.

Dacă părăsesc Superliga Turciei, Fenerbahe gestionează mai multe competiții de ligă la care se pot înscrie: LaLiga EA Sports, Ligue 1, Eredivisie și Belgian Pro League , potrivit presei digitale turce „BPT”.

Scroll to Top