Kylian Mbappe conduce PSG către victoria în Liga Campionilor în fața risipeirii Real Sociedad

Kylian Mbappe i-a oferit lui Paris Saint-Germain o reamintire oportună a talentului său de elită după ce și-a îndrumat echipa către o victorie cu 2-0 în fața Real Sociedad în prima manșă a optimiilor de finală a Ligii Campionilor.

Tânărul de 25 de ani a primit un start în primele trei, viitorul său nu mai aproape de a fi rezolvat pe fondul legăturilor puternice cu Real Madrid. Dar părea concentrat ca întotdeauna să ajute echipa din Ligue 1 să-și continue progresul în competiția care până acum i-a scăpat.

PSG nu a pierdut niciun meci în toate competițiile de la înfrângerea cu 2-1 cu AC Milan în noiembrie, o serie de 16 meciuri. Dar Real Sociedad a rămas neînvinsă în faza grupelor și ar reprezenta o amenințare cu o echipă bine asamblată.

Bradley Barcola de la PSG sărbătorește golul de 2-0

Bradley Barcola de la PSG celebrează golul de 2-0 TERESA SUAREZ EFE

În primele etape, ținuta bascilor arăta amenințătoare, iar internaționalul japonez Takefusa Kubo a fost aproape de a deschide scorul de două ori la jumătatea primei reprize, ratând ținta în ambele ocazii.

Șansele timpurii pentru ambele părți au venit și au plecat, cu Mbappe refuzat de Alex Remiro și Andre Silva apropiindu-se de asemenea la celălalt capăt.

Mikel Merino a fost la aproximativ un centimetru de a-l pune pe La Real în frunte chiar înainte de pauză, lovind bara transversală de la 25 de metri, în timp ce PSG a scos un oftat colectiv de uşurare că au fost încă egali.

Mbappe livrează din nou

Având puțin de ales între cele două părți în a doua jumătate, s-ar reduce mai degrabă la o lipsă de concentrare decât la o piesă de calitate pentru a depăși impasul. Ousmane Dembele a lovit într-un corner care a fost întâmpinat de Marquinhos , iar lovitura sa l-a găsit pe Mbappe – nemarcat penal – să bată acasă la stâlpul îndepărtat în minutul 58.

Kylian Mbappe și Javi Galan de la Real Sociedad în acțiune

Kylian Mbappe și Javi Galan de la Real Sociedad în acțiune TERESA SUAREZ EFE

Francezul a înscris acum 19 goluri în ultimele 16 meciuri pentru a-și sublinia forma roșie și aproape că a primit cel de-al doilea gol al serii după ce a lovit un efort de la marginea careului, dar Alex Remiro a făcut bine să-și îndrepte post.

Dar PSG a trecut în cele din urmă la viteze după o primă repriză neglijentă și a făcut 2-0 seara prin Bradley Barcola , care a trecut pe lângă nefericitul Hamari Traore și a trecut pe lângă Remiro pentru a oferi timp de respirație echipei lui Luis Enrique înainte de manșa secundă. Reale Arena pe 5 martie.