Mainz ia corectul sever al lui Bayern cu umor: „Așa trebuie să se fi simțit Brazilia”

Mainz 05 se află în plină cădere liberă și în această după-amiază, împotriva lui Bayern Munchen, au atins fundul (8-1). Încărcările lui Bo Henriksen au câștigat un singur meci în Bundesliga din 11 noiembrie trecut și, din ziua 19, nu au știut cum este să trăiești în afara locurilor pentru retrogradare. Situația este cu totul dramatică, din moment ce, din sezonul 2008-09, nu au mai călcat piciorul în 2.Bundesliga. Cu toate acestea, din contul lor oficial „X” (fostul „Twitter”) nu au vrut să provoace vărsare de sânge și, când Harry Kane a făcut scorul 7-1, au postat un mesaj pe care scria: „Așa trebuie să fi simțit Brazilia”.

Ceea ce este de netăgăduit este bunul simț al umorului al community managerului din Mainz. Odată cu scorul de 3-1 al lui Harry Kane în timpul opririi primei reprize, a început „show-ul” lui special. În pragul pauzei, scorul a fost 2-1 datorită unui gol grozav al lui Nadiem Amiri și acesta a postat un tweet care spunea „Orice este posibil în repriza secundă!”

Arbitrul a adăugat însă șapte minute de pauză și atacantul englez, după o pasă a lui Goretzka, a transformat un gol care a lăsat foarte zguduită echipa lui Bo Henriksen. Din contul au jucat „Kane cu fluierul de pauză”.

La întoarcerea de la vestiare, Thomas Müller a făcut 4-1 și, 15’ mai târziu, Musiala a marcat al cincilea. Din Mainz nu a existat niciun răspuns la aceste obiective. Dar, deodată, au făcut din nou apariția cu golul lui Gnabry cu un '6.' trist și singuratic. Patru minute mai târziu, Harry Kane avea să finalizeze hat-trick-ul său special și, odată cu acesta, tweetul vedetă al după-amiezii: „Așa trebuie să fi simțit Brazilia”.

Mai ar mai fi timp ca Goretzka să pună finalul (8-1). Dar din relatarea lui Mainz au făcut referire doar la rezultatul final. În timp ce jucătorii de la Mainz au experimentat un film de groază la Allianz Arena, managerul comunității lor sa bucurat de el ca și cum ar fi o comedie. Două moduri diferite de a vedea aceeași realitate.

Mainz, cu această înfrângere, rămâne la nouă puncte în spatele siguranței lui Bochum … și ar putea crește la 12 dacă oamenii lui Thomas Letsch vor obține victoria împotriva Freiburgului. Au mai rămas doar nouă meciuri de jucat și Mainz mai are de înfruntat echipe precum Leipzig, Hoffenheim sau Borussia Dortmund.