Minute bune de la Arda Guler în înfrângerea Turciei împotriva Ungariei

O probă bună înainte de Euro 2024. Ungaria și Turcia au jucat la Budapesta un duel intens care s-a decis de minimul (1-0) în favoarea localnicilor. Două echipe care vor fi la evenimentul din Germania în această vară și vor să surprindă pentru că ambele au avut o fază de calificare grozavă. Arda Guler a intrat în repriza secundă și a jucat ultimele 30 de minute, lăsând senzații bune. A avut o șansă bună să egaleze de care nu a profitat.

Meciul a fost foarte egal. Turcia a generat mai mult, dar golul a venit din partea maghiară datorită unui penalty transformat de Szoboszlai. Gulacsi, cu șase opriri, a fost cel mai bun dintre localnici.

Turcia, ca de obicei, a cântat pe melodia lui Calhanoglu, care a fost director de orchestră. Căpitanul otomanilor a făcut un joc grozav dar nu a fost suficient. Guler, în 30 de minute și intrând cu 1-0 în minus, a lăsat un șut (ocazie că nu a putut termina bine), șase dueluri câștigate și o rată de succes de 77% în pasă.

Meciul, apropo, a pus doi antrenori italieni unul împotriva celuilalt: Marco Rossi (Ungaria) împotriva lui Vincenzo Montella (Turcia).