Manchester United își continuă urcarea cu o victorie mare la Villa Park

Manchester United a făcut un pas mare pentru a asigura fotbalul european sezonul următor, câștigătorul lui Scott McTominay în minutul 86 le-a oferit o victorie cu 2-1 în fața Aston Villa în doar a doua lor înfrângere pe teren propriu din întregul sezon.

Mijlocașul scoțian și-a arătat dorința mare de a-l agresa pe fundaș pentru a se îndrepta spre casă din careul de șase metri, după o bună muncă a lui Diogo Dalot și Kobe Mainoo , pentru al șaptelea gol al său în campanie.

Acesta a restabilit conducerea lui United, care le-a fost acordată inițial de Hojlund, care a marcat în al cincilea joc consecutiv în Premier League, reacționând rapid la a doua minge din suprafața de pedeapsă, care a trecut între picioarele lui Emi Martinez după 17 minute.

Andre Onana a fost chemat să facă salvari mari, în timp ce oamenii lui Erik Ten Hag au urmărit să scape de presiune pe tot parcursul concursului, când Villa s-a trezit după ce a dat un gol în jos și a preluat rapid controlul competiției.

Dar el și apărarea sa au fost în cele din urmă încălcate cu puțin peste 20 de minute de la final, când Luiz a egalat după o apărare groaznică a United. Linia din spate a avut de-a face cu un corner, dar nu a reușit să îndepărteze mingea, iar când a intrat a doua centrare, Luiz a fost la îndemână din apropiere pentru a o transforma în dreapta sus a porții.

Sub-ul lui Ten Hag funcționează

Villa a continuat să creeze ocazii, iar antrenorul olandez al lui United și-a dat seama că are ceva de făcut dacă ar fi să-și asigure chiar și un punct din meciul dintre a cincea și a șasea loc în ligă și apoi a venit McTominay.

Alejandro Garnacho, Bruno Fernandes și Jonny Evans de la Manchester United

Alejandro Garnacho, Bruno Fernandes și Jonny Evans de la Manchester United TIM KEETON EFE

El, poate, nu era de așteptat să marcheze, dar exact asta a făcut la 13 minute după ce a trimis în extaz finalul în deplasare și a oferit trei puncte mari echipei Old Trafford, care se mută la cinci puncte de Villa și patru. puncte de Tottenham Hotspur în locul final al Ligii Campionilor.