Liverpool îl onorează pe Klopp cu o victorie mare în FA Cup

În ceea ce a fost primul meci la Anfield, de când managerul Jurgen Klopp a anunțat că va pleca la sfârșitul sezonului, Liverpool nu a arătat niciun fel de consecințe, trecând pe lângă Norwich City pentru a ajunge în runda a cincea a Cupei FA.

„Jucătorii sunt profesioniști”, a avertizat germanul înaintea meciului și, cu siguranță, acesta a fost cazul duminică, când Liverpool și-a asigurat o victorie cu 5-2 în fața celor din play-off-ul campionatului.

Liverpool, care are un sezon grozav și se află în prezent în fruntea clasamentului Premier League, nu a întârziat mult să deschidă scorul.

Liverpool înscrie devreme și des

Curtis Jones a marcat deschiderea după doar 16 minute, iar Darwin Nunez a restabilit avantajul chiar înainte de jumătatea de oră, după ce Ben Gibson a marcat 1-1 în minutul 22.

Fanii îi aduc un omagiu lui Klopp

Fanii îi aduc un omagiu lui Klopp LaPresse.

Poate cel mai interesant pentru fanii Roșilor este că cele două goluri i-au văzut pe tinerii pe care Klopp i-a adus în XI-ul de start jucând un rol cheie: asisturile lui McConnell și Conor Bradley.

Deși Norwich s-a luptat, dezamăgirea a avut loc în repriza secundă. Jota, van Dijk și Gravenberch (cel din urmă, în ultima piesă a meciului) au marcat golurile pentru gazdă. Spaniolul Borja Sainz , fost de la Alaves și Zaragoza, a marcat golul lui Norwich.

Cu rezultatul, Liverpool avansează în optimile de finală , așa cum a fost prezis de mulți înainte de start. Ei vor găzdui unul dintre Watford sau Southampton , după ce cluburile din campionat s-au luptat duminică cu un egal 1-1 pe Vicarage Road.