Liverpool a dominat, dar a ținut la egalitate fără goluri de către Manchester United

Manchester United a ieșit nevătămată de la Anfield în timp ce și-a asigurat un egal 0-0 împotriva lui Liverpool , într-un rezultat de ridicare a moralului pentru oamenii lui Erik Ten Hag.

Asta în ciuda cartonașului roșu al lui Diogo Dalot , când oamenii lui Jurgen Klopp au ratat șansa de a ajunge în fruntea clasamentului din Premier League .

Fanii lui Manchester City batjocoresc moartea legendei fotbalului United și Angliei, Sir Bobby Charlton

Prima repriză a început cu Liverpool clar în ascensiune, mișcând mingea mai ascuțită și mai rapidă, în timp ce United se străduia să iasă din propria jumătate. Oamenii lui Erik Ten Hag au reușit doar două lovituri în primele 45 de minute.

Repriza a doua a început în același mod în care Liverpool a dominat toate aspectele, dar nu a avut șanse clare de a prelua conducerea împotriva rivalilor lor istorici și, în cele din urmă, Manchester United a crescut în joc.

Ar fi trebuit să preia conducerea în minutul 67 prin Rasmus Hojlund . Jocul rapid dintre norvegian și Scott McTominay l-a pus unul împotriva unu cu Alisson , care a făcut o oprire mare.

Mohamed Salah și Ibrahim Konate l-au testat apoi pe Andre Onana cu unități aprige, iar fanii lui Liverpool au răspuns la atmosferă realizând că acum aveau un joc în mână, deoarece ura amară față de inamicii lor Mancunian era simțită în toate părțile stadionului.

Darwin Nunez a văzut un apel de la penalty eliminat în minutul 76. Apoi a urmat o scurtă verificare VAR în minutul 85 pentru un penalty de la Liverpool printr-un handbal de Luke Shaw despre care nu a putut face nimic înainte de a fi avertizat pentru o pasă târziu asupra lui Konate.

În minutul 94, Dalot a primit două cartonașe în câteva secunde, pentru ca disidența să fie eliminată pentru Manchester United , deoarece se plângea furios de decizia lui Michael Oliver în legătură cu o aruncare de la margine, dar nu aveau loc alte acțiuni deoarece jocul se termina 0. -0.

Ce urmează pentru Liverpool și Manchester United în Premier League?

Clubul din Merseyside este din nou acasă pentru o ciocnire delicioasă împotriva lui Arsenal . Câștigătorul meciului împotriva echipei lui Mikel Arteta va fi în fruntea clasamentului în ziua de Crăciun. În prezent , Liverpool conduce/urmează pe Arsenal cu 1 punct.

Meciul va avea loc sâmbătă, 23 decembrie.

În ceea ce privește Manchester United, următoarea lor confruntare este împotriva lui West Ham pe 23 decembrie.