Istoric! Echipa a treia Saarbrücken elimină Gladbach și se află în semifinalele Pokalului

modestul Saarbrücken, o echipă din categoria a treia a fotbalului german, și-a extins visul și și-a certificat calificarea în semifinalele Cupei Germaniei, după ce a învins marți aceasta cu 2-1 pe Borussia Moenchengladbach cu un gol al lui Kai Brunker în a 93-a. minute, minute.

O victorie care a confirmat statutul echipei Saarland de adevărații „uciși giganți” ai competiției, după ce anterior i-au eliminat din turneul de cupă pe atotputernicul Bayern Munchen, pe care l-a eliminat în optimile de finală, și pe Eintracht Frankfurt, pe care l-a învins în optimi.

Un întreg basm care părea să se încheie la opt minute de joc, Robin Hack a făcut 0-1 pentru Borussia Moenchengladbach completând un contraatac condus de francezul Franck Honorat. Dar nici atunci echipa condusă de Rudiger Ziehl nu a cedat și trei minute mai târziu, în unsprezece, a egalat întrecerea cu un șut puternic de la marginea zonei a mijlocașului francez Amine Naifi. Un gol care părea să-l facă pe Gladbach, câștigător a trei titluri de Cupă, să reacționeze definitiv, preluând definitiv controlul meciului, deși fără a genera șanse clare de gol.

Panoramă care a continuat în repriza secundă în care elevii lui Gerardo Seoane, antrenorul elvețian de origine spaniolă, au continuat fără a putea deranja cu adevărat poarta de la Saarbrücken în ciuda monopolului balonului. O lipsă de pumni pe care Borussia Moenchengladbach, locul al doisprezecelea în Bundesliga, a ajuns să o plătească în prelungiri, după ce a văzut cum Kai Brunker a stabilit finalul 2-1 pentru localnici în minutul 93, trimițând în plasă o centrare a lui Fabio Say Michele Sanchez.

Un gol care i-a permis Saarbrücken-ului să revină să joace, patru ani mai târziu, în semifinalele Cupei în care se va confrunta cu Kaiserslautern, o echipă de Divizia a II-a.