Genialul Bernardo Silva îl concediază pe Manchester City pe lângă Newcastle și în semifinalele FA Cup

Manchester City este a doua echipă aflată în semifinalele Cupei FA 2023/24, după ce dubla din prima repriză a lui Bernando Silva le-a oferit Citizens o victorie cu 2-0 în fața echipei Newcastle United, aflată în dificultate, a lui Eddie Howe.

Jocul de deschidere a golului din minutul 13, când Silva a ridicat mingea cu acri de spațiu, în timp ce fundașii lui Newcastle s-au oprit de el. Greșeală rea. Profitând de șansa de a pătrunde în careu, micșorul mijlocaș portughez a făcut exact asta, și-a tăiat piciorul stâng și a șutat de la distanță.

Dar într-o întorsătură crudă a norocului pentru Martin Dubravka , mingea a deviat de fundaș și peste portar în colțul îndepărtat pentru a-i oferi lui Manchester City un avantaj dur, dar ușor de prevenit.

Dacă îi dai lui City avantaj acasă, ei îl vor lua cu ambele mâini și vor fugi și asta au făcut, când și-au înscris al doilea gol în minutul 31, tot printr-o deviere dintr-un efort de Bernando Silva.

Într-un indiciu de ja vu, a ridicat din nou mingea în spațiu și a alergat din nou la apărare. De data aceasta a ales să taie înăuntru pe piciorul stâng, dar șutul său a lovit capul lui Sven Botman și l-a lăsat disperat pe Dubravka neputincios în poartă.

Cu Newcastle cu 2-0 goluri în jos, te-ai aștepta să-și asume mai multe riscuri, dar nu au putut găsi o cale de a intra în joc, în afară de o șansă pentru Alexander Isak în minutul 36.

O centrare i-a căzut în careu, dar efortul său condus a fost bine egalat de Ortega și asta este la fel de bun pe cât a obținut echipa lui Howe, în timp ce Manchester City și-a îndreptat drumul către o victorie cu 2-0 într-un meci care era deja încheiat. la pauză.

ADAM VAUGHAN EFE

Manchester City dominant trimite avertisment

Niciunul dintre goluri nu a fost frumos, dar reprezentația echipei lui Pep Guardiola a fost sufocantă, deoarece și-au limitat rivalii susținuți de Arabia Saudită la doar două șuturi în întregul concurs, Stefan Ortega , în locul lui Ederson Moraes , a avut un singur lucru de făcut în joc. altfel decât trece.

Newcastle, însă, nu este o echipă rea. Este grăitor despre mentalitatea pe care gazdele și-au impus-o rivalilor, deoarece i-au dominat complet. Atenție la Arsenal, Liverpool și Real Madrid , Manchester City nu este pregătit să renunțe la Premier League și UEFA Champions League fără o luptă amară.

City și-a trecut drumul spre Wembley, în timp ce Newcastle a fost pasiv când au ieșit din cea mai veche competiție de fotbal.