Boxing Day: Liverpool ajunge pe primul loc în Premier League după victoria cu 2-0 împotriva lui Burnley

L iverpool a ajuns în fruntea Ligii Premier cu o victorie cu 2-0 la Burnley, marți.

Darwin Nunez și Diogo Jota au marcat în ambele reprize la Turf Moor, iar echipa lui Jurgen Klopp a trecut cu două puncte de Arsenal, locul doi, după ce a mai jucat un meci.

Nunez a pus capăt unei secete de 12 meciuri pentru Liverpool cu un gol în minutul șase – primul său de la 1 noiembrie.

După ce a avut o serie de șanse de a-și extinde avantajul, Liverpool a făcut anumite puncte prin înlocuitorul Jota în 90.

Liverpool a intrat în joc după ce remize împotriva lui Manchester United și Arsenal i-au refuzat șansa de a ocupa primul loc de Crăciun.

Cu Arsenal nefiind în acțiune până la meciul său împotriva lui West Ham de joi, echipa din Merseyside a mai avut o oportunitate de a merge în top.

Nunez și-a pus echipa pe cursul victoriei, cu un finisaj curbat pentru prima dată de la aproximativ 25 de metri.

Liverpool a dominat ocaziile și Mohamed Salah a lovit bara cu un singur efort în prima repriză, în timp ce Cody Gakpo și Harvey Elliott au avut goluri excluse de ambele părți ale pauzei.

Cu Burnley în căutarea unui gol propriu, Liverpool a primit în cele din urmă al doilea după o pauză rapidă, Djota trăgând un șut puternic la mică distanță dintr-un unghi strâns pe stânga.

A fost al 50-lea gol al său pentru club.