Aston Villa îl învinge pe Arsenal, „norocosul” Liverpool conduce Premier League

U nai Emery s-a întors să-l bântuie pe Arsenal sâmbătă, în timp ce Aston Villa a tăiat un alt rival pentru titlul Angliei Premier League.

O victorie cu 1-0 la Villa Park a stabilit un nou record al clubului de 15 victorii consecutive acasă în ligă și a mutat echipa lui Emery la două puncte de Liverpool, pe primul loc.

Cât de dulce trebuie să fi fost pentru antrenorul spaniol să depășească fostul său club după ce a fost concediat de Arsenal în 2019. El și-a refăcut deja reputația înainte de a prelua o echipă din Villa care era în pericol de retrogradare sezonul trecut. Dar munca sa cu clubul din Midlands ar putea fi cea mai bună de până acum într-o carieră care l-a văzut să câștige patru titluri Europa League.

Villa, pe locul trei, arată ca un candidat serios la titlu, după o serie recentă care include victorii împotriva lui Manchester City și Tottenham.

„Mărim mentalitatea și credem cum putem fi mai puternici”, a spus Emery. "Vrem să fim în primele opt echipe, dar multe echipe vor să fie acolo. La început au fost șapte echipe de top, dar ne vom lupta pentru a fi acolo. Cât suntem acolo, putem fi entuziasmați și motivați să fim ia-l."

John McGinn a marcat singurul gol după șapte minute, iar Villa a ținut să-i refuze specialistului în goluri întârziate Arsenal o egalare despre care managerul Mikel Arteta credea că este cel mai puțin meritat echipa sa.

„Sunt foarte mândru de felul în care echipa a jucat pe acest stadion împotriva acestei echipe”, a spus Arteta. „Am meritat să câștigăm jocul, dar trebuie să fii mai bun în boxe și lucrurile trebuie să meargă și cum vrei.

"Văd multe, multe echipe care vin aici și nu am văzut multe făcând ceea ce le-am făcut noi astăzi. Rezultatul nu este acolo, dar, cu siguranță, modul în care am jucat a fost acolo."

Arsenal a condus liga la începutul zilei și a coborât pe locul doi și la un punct în spatele lui Liverpool.

Liverpool norocos

Managerul Jurgen Klopp a fost uşurat după ce Liverpool "norocos" a reușit cu 2-1 la Crystal Palace.

Klopp a recunoscut că echipa sa a fost „îngrozitoare”, deoarece a trecut cu 1-0 la Selhurst Park după penalty-ul lui Jean-Philippe Mateta în 57-a.

Atitudinea și impulsul s-au schimbat când Jordan Ayew de la Palace a fost eliminat în minutul 75 și un minut mai târziu, șutul deviat al lui Mo Salah a egalat scorul. Aproape inevitabil, Harvey Elliott a lovit de la distanță pentru a sigila victoria în timpul opririi.

„Sunt un manager foarte fericit în acest moment, dar știu că și noi am fost norocoși”, a spus Klopp. „Dacă câștigi doar jocurile tale foarte bune, nu ai nicio șansă să ai succes cu adevărat, așa este și, evident, azi nu a fost un joc foarte bun din partea noastră.

„Timp de 76 de minute a fost o performanță foarte proastă”.