Alexander-Arnold câștigă Liverpool 1-1 cu Man City, Haaland stabilește recordul de scor

T rent Alexander-Arnold a marcat o egalare în minutul 80 pentru a-i aduce Liverpool sâmbătă un egal cu Manchester City, 1-1, în Premier League.

Erling Haaland le-a oferit campionilor în curs City un avantaj în prima repriză pe Etihad Stadium, devenind cel mai rapid jucător care a marcat 50 de goluri în campionat.

Dar Liverpool a valorificat atunci când norvegianul nu a reușit să adauge o secundă din apropiere în 79. Oaspeții au trecut imediat la atac, iar Alexander-Arnold a trecut cu un șut pe lângă portarul City Ederson.

Remiza l-a menținut pe City în fruntea clasamentului, dar i-a oferit lui Arsenal șansa de a ajunge pe primul loc dacă va învinge Brentford mai târziu în cursul zilei.

Haaland a deschis scorul cu un efort redus de la marginea careului în locul 27.

Portarul lui Liverpool, Alisson, a apreciat greșit o degajare care a fost interceptată de Nathan Ake, care a jucat în Haaland.

De acolo, s-a simțit inevitabil unde va ajunge mingea, când atacantul s-a întors și a tras în colțul de jos, în ciuda faptului că Alisson a primit o mână la șutul său.

Golul de referință a venit în 48 de jocuri și a doborât recordul deținut de fostul atacant de la Manchester United și Newcastle Andy Cole, care a ajuns la 50 în total în 65 de jocuri.

Era o pompă dublă în scaunele directorului unde tatăl lui Haaland, fostul jucător de la City, Alf-Inge, sărbătoria cu bucurie.

Revenit pe teren, jucătorul a fost aglomerat de tricourile albastre după ce a oferit gazdelor avantajul în fața echipei care probabil va fi unul dintre cei mai apropiați rivali la titlu în acest sezon.

Dar a fost lăsat să regrete eșecul de a transforma în a doua repriză, după ce Liverpool l-a pedepsit rapid pe City.