Tottenham a câștigat în fața lui Manchester United, în timp ce VAR-ul este din nou în centrul scenei

Tottenham nu a arătat niciun semn de mahmureală de Harry Kane , în timp ce a învins-o pe Manchester United cu 2-0 pe stadionul Tottenham Hotspur, pentru a-și asigura trei puncte cruciale în primul lor joc acasă al sezonului.

Rezultatul nu a fost lipsit de controverse, venind la doar câteva zile după ce United a avut norocul să nu acorde un penalty la prelungire împotriva portarului Andre Onana în timp ce s-au confruntat cu Wolves.

De data aceasta, a fost o decizie care a venit împotriva lui Manchester United, cu scorul de 0-0 când brațul lui Cristian Romero a fost întins pentru a bloca șutul lui Alejandro Garnacho.

Arbitrul Michael Oliver și VAR nu au acordat penalty și jocul a continuat, echipa lui Ange Postecoglou fiind câștigătoare.

Gol de la începutul reprizei secunde

Spurs a deschis scorul prin primul gol al lui Pape Matar Sarr pentru club la doar patru minute de la a doua repriză.

Dejan Kulusevski a spart flancul drept, iar Lisandro Martinez nu a putut decât să devieze mingea în calea lui Sarr pentru un efort răvășit în spatele fileului.

United s-a luptat să revină în joc, Antony lovind stâlpul cu un efort de curling care aproape că a găsit loc înăuntru.

Cui în sicriu

Sublotul Ben Davies a fost cel care a revendicat golul care a stabilit egalitatea și a dublat avantajul lui Tottenham.

Ivan Perisic a coborât pe stânga și ia dat-o galezului, iar efortul lui zdrobit ia luat din nou o deviere nefericită de pe Lisandro Martinez , trecându-și drumul peste linie pentru a-i oferi lui Spurs un al doilea gol.

Rezultatul înseamnă că Manchester United a coborât la mijlocul mesei, în timp ce Tottenham se alătură lui Brighton, Liverpool și Brentford pentru a fi neînvinsă după două meciuri jucate.