Profeția de acum mai bine de 9 ani despre Arsenal, Odegaard și Liga Campionilor care s-a împlinit

Arsenal va juca din nou în sferturile Ligii Campionilor 14 ani mai târziu. Au eliminat-o pe Porto la loviturile de departajare dupa ce au castigat meciul cu 1-0 cu un gol de la Trossard . Un gol în care cheia a fost Martin Odegaard , care i-a dat o pasă magnifică belgianului între trei jucători. Jocul nu i-a oferit lui Arsenal nicio șansă și norvegianul a frecat lampa înainte de pauză.

Odegaard și-a înscris și penalty-ul în reprizele finale, prima aruncare a roții. După meci, „8” al lui Arsenal a fost și protagonistul unei profeții. Clubul Gunner a retweetat un mesaj pe rețeaua de socializare X (fostul Twitter) din decembrie 2014 din contul '101 Great Goals'.

Mesajul, scris în urmă cu mai bine de nouă ani, spunea următoarele: „Dacă Arsenal îl va semna pe Martin Odegaard, va fi un candidat sigur pentru sferturile de finală ale Ligii Campionilor în 2024”. Profeția împlinită, Arsenal va fi în hype-ul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor.

La momentul tweet-ului, Odegaard era încă jucător Strmsgodset și era pe cale să împlinească 16 ani. Puțin mai mult de o lună mai târziu, a semnat pentru Real Madrid . Abia pe piața de iarnă 20-21 va ajunge pentru prima dată la Arsenal. Apoi a venit achiziția definitivă și acum este căpitanul echipei „Gunner”.