Pedeapsa lui Mbappé nu este suficientă, deoarece Paris Saint-Germain a scăpat de avantajul târziu împotriva Lillei

Controlul mingii de către PSG , dar puține șanse bune i-au costat într-un egal 1-1 împotriva Lillei , care i-a văzut încasat în minutul 95 după penalty-ul lui Kylian Mbappe din minutul 67, deși rămân în fruntea Liguei 1 cu cinci puncte.

PSG a început jocul din plin, limitând echipa gazdă la două lovituri în primele 45 de minute, dar nu a avut șanse clare și bune de a pune jocul dincolo de Lille , în nordul Franței.

Mama lui Mbappe dezvăluie singura echipă pe care a susținut-o mereu pe Parker Johnson

În ciuda faptului că deținea 66% din minge, PSG s-a străduit să-l facă pe Lucas Chevalier să lucreze, deoarece a trebuit să facă doar salvarea în prima jumătate a concursului, așa că Lille s-a simțit, fără îndoială, mai încrezător pe măsură ce au ieșit pentru a doua repriză. Ei au înregistrat cinci lovituri în 12 minute, în timp ce PSG nu a reușit niciunul în acea perioadă.

Cu toate acestea, munca lor grea a fost aruncată pe fereastră datorită unei provocări bizare asupra lui Lucas Hernandez de către Bafode Diakite . Sus a urcat Mbappe pentru a trage mingea în colțul de sus al părții stângi a porții.

PSG a reușit doar un gol așteptat de 0,92 din nouă eforturi din joc, fără penalty-ul în valoare de 0,71, care i-a costat când Lille a venit puternic în finală.

Lille a marcat 10 lovituri din repriza secundă la patru ale lui PSG , deoarece au simțit că parizienii nu au o amenințare adevărată și, deși liderii ligii au făcut bine să încerce să-l învingă, nu au putut rezista atacului pentru totdeauna.

Jonathan David a egalat în minutul 94, cu o lovitură de cap de la mică distanță, după o salvare neconvingătoare a lui Arnau Tenas , care l-a văzut pe portarul spaniol doar parand mingea în aer, cu atacantul canadian la mână pentru a ajunge acasă și a trimite Decathlon Arena în delir.

Impact asupra Ligii 1

În urma rezultatului, PSG este în frunte cu cinci puncte de la Nisa . Campionii în curs au 37 de puncte pe tablă din 11 victorii, patru egaluri și o înfrângere în 16 jocuri.

Lille, între timp, a urcat pe locul al patrulea și acum ocupă un loc în play-off-ul Ligii Campionilor . Au depășit Brest și acum se află la nouă puncte de vârful tabelului.