Mbappe conduce PSG pe lângă Toulouse în Trophee des Champions

Partida lui Paris Saint-Germain în prima repriză împotriva Toulouse a fost suficientă pentru a câștiga Trophee des Champions pentru a 12-a oară în istoria lor.

Victoria cu 2-0 la Parc des Princes a venit datorită golurilor din prima repriză ale lui Lee Kang-in și Kylian Mbappe .

PSG începe puternic

PSG a început jocul exact așa cum v-ați aștepta și le-a luat doar trei minute să ajungă în față.

O minge grozavă a lui Vitinha l-a găsit pe extrema dreaptă a lui Ousmane Dembele , care a mers pe linia laterală și a tras peste careul, unde Lee aștepta să o plaseze în colțul de jos.

Kylian Mbappe (C) de la PSG sărbătorește alături de coechipieri

Kylian Mbappe (C) de la PSG sărbătorește alături de coechipierele TERESA SUAREZ EFE

Părea încântat că a marcat la o finală de cupă pentru noua sa echipă și a dat tonul pentru restul serii.

PSG a fost o amenințare constantă în prima repriză și chiar putea fi acuzat de exagerare, deoarece nu ar fi trebuit să dureze până în ultimele etape ale reprizei pentru a-și dubla avantajul.

A venit dintr-o sursă probabilă, când Mbappe a dansat în interiorul a trei fundași ai Toulouse și a tras strălucit în colțul îndepărtat. Nu a fost mai puțin decât meritau campionii din Ligue 1.

Christian Mawissa de la Toulouse, stânga, îl abordează pe Kylian Mbappe

Christian Mawissa de la Toulouse, stânga, îl abordează pe Kylian Mbappe Michel Euler AP

O a doua repriză tristă la Paris

Toulouse a avut ceva mai multă bucurie la începutul reprizei secunde, deoarece PSG a avut nevoie de ceva timp pentru a reveni în ritmul lor, dar a făcut-o curând, iar echipa lui Luis Enrique a aplicat presiune aproape constantă asupra poartei de la Toulouse .

Meciul a lovit o pauză serioasă în care niciuna dintre echipe nu a reușit să creeze vreo șansă reală, dar o nouă viață a fost suflată în stadion când Enrique a introdus noul contractant Lucas Beraldo . Tânărul de 20 de ani tocmai a semnat de la Sao Paulo și fiecare atingere a lui a fost aplaudată.

Aceasta s-a dovedit a fi, fără îndoială, cea mai interesantă parte a reprizei secunde, deoarece PSG părea fericit să vadă meciul fără să ofere nimic în atac, în timp ce Toulouse nu avea credința și calitatea de a se trage înapoi în lucruri.