Luis Diaz trimite un mesaj pentru tatăl său răpit după ce a marcat pentru Liverpool

L uis Diaz și-a ridicat tricoul pentru a dezvălui un tricou cu cuvintele „Libertad Para Papa” („Libertate pentru Papa”) după ce a înscris un egal târziu duminică la prima sa apariție cu Liverpool de când părinții lui au fost răpiți în Columbia natală.

Diaz a marcat acasă un gol în cel de-al cincilea minut de pauză pentru a-i aduce lui Liverpool un egal cu 1-1 la Luton în Premier League și a trimis imediat un mesaj pentru tatăl său, care este încă dispărut după răpirea de către un grup de gherilă, Armata de Eliberare Națională. , cunoscut sub numele de ELN.

Ambii părinți ai lui Diaz au fost luați în micul oraș columbian Barrancas weekendul trecut, deși mama lui a fost salvată în câteva ore de poliție.

Diaz a revenit la antrenamente joi, după ce a ratat două meciuri cu Liverpool și a spus că este gata să joace împotriva lui Luton, iar managerul Jurgen Klopp l-a selectat pe bancă. A intrat în 83 și l-a scutit pe Liverpool de jenă cu un gol din centrarea lui Harvey Elliott.

Klopp a spus înainte de meci că au loc negocieri „pozitive” cu privire la eliberarea tatălui lui Diaz.

Tahith Chong părea să fie câștigătorul meciului pentru Luton, transformând un final la sfârșitul unui contraatac din minutul 80 care a venit după un corner de la Liverpool. Ar fi fost declarația câștigătoare a lui Luton în primul său sezon în Premier League.