Lazio uimește Bayern Munchen, formată din zece jucători, în timp ce echipa lui Thomas Tuchel continuă să alunece

Bayern München are totul de făcut pentru a se salva de o ieșire anticipată din Liga Campionilor după o înfrângere cu 1-0 în fața Lazio în prima manșă a meciului eliminatoriu de 16.

Poziția lui Thomas Tuchel a fost deja supusă unei atenții sporite după înfrângerea umilitoare cu 3-0 în mâinile lui Bayer Leverkusen de sâmbătă, ceea ce îi lasă la cinci puncte în cursa pentru titlul Bundesliga.

Oamenii lui Tuchel au avut șansa de a îndrepta lucrurile cu stăruitorii Joshua Kimmich și Thomas Muller rechemați în XI. Dar nu a făcut nicio diferență pentru o echipă Bayern care se luptă în mod clar să-și găsească cea mai bună formă sub antrenorul german.

Ciro Immobile de la Lazio sărbătorește după ce a marcat primul gol al echipei sale, Andrew Medichini AP

Într-o primă repriză în care oportunitățile au fost puține și îndepărtate, Harry Kane, Leroy Sane și Jamal Musiala au irosit toți ocazii de jumătate de a pune oaspeții în frunte, cele două părți nu au putut fi separate la pauză.

La doar câteva minute după pauză, Lazio a ratat o șansă de aur de a merge înainte, când Luis Alberto ia aruncat mingea peste vârf către Gustav Isaksen , dar danezul nu a putut găsi o cale de a trece de indomabilul Manuel Neuer.

Momentul de nebunie al lui Upamecano

Abia în minutul 67 s-a întâmplat în cele din urmă ceva de remarcat când Dayot Upamecano a primit un cartonaș roșu direct de către arbitrul Francois Letexier pentru o provocare robustă asupra lui Isaksen , surprinzând extrema sus pe gleznă în interiorul suprafeței de pedeapsă. Drept urmare, Lazio i s-a acordat un penalty și o șansă de a da o lovitură dublă lui Bayern.

Jucătorii de la Lazio sărbătoresc la finalul victoriei

Jucătorii de la Lazio sărbătoresc la finalul victoriei Andrew Medichini AP

Ciro Immobile a urcat de la fața locului, iar italianul nu a greșit, oferind gazdelor un avans prețios și un avantaj de om în noapte.

Bayern a răspuns trimițând mai târziu Eric Maxim Choupo Moting și Mathys Tel pentru Muller și Sane în căutarea egalizației, dar cu un bărbat în jos și o noapte liniștită pentru talismanul lor Harry Kane , totul s-a dovedit a fi în zadar.

Bayern și-a lăsat o sarcină dificilă de a răsturna egalitatea – și doar o îmbunătățire uriașă la Allianz Arena îi va salva în manșa secundă. Lazio , între timp, va fi încântată să rețină șocul rundei eliminatorii de până acum.